doctorwho schreef: 17 jul 2023 18:34
Er is inderdaad geen concreet langetermijnbeleid lijkt het, waardoor het regelmatig dweilen met de kraan open is. Er zijn inmiddels in Nederland tal van bedrijven die zonder arbeidsmigranten niet verder kunnen. Schoolvoorbeeld is ons kroonjuweel ASML. Japan is inderdaad een land dat haar hoop op automatisering en robotisering heeft gericht om personeel in de zorg te kunnen ondersteunen.
Woningnood in Nederland is het falen van marktwerking, waar ook nog eens goed bedoelde fiscale prikkels als hypotheekrente-aftrek het grootste voordeel bij de meerverdieners legde en de huizenprijzen stegen. De groeiende bevolking en het gebrek aan betaalbare woningen helpt niet echt mee. NB in onze buurlanden Belgie en Duitsland is de populatie veel minder hard gegroeid.
Oplossingen heb ik ook zo 1,2,3 niet maar duidelijk is dat er een paar grote thema's op tafel liggen voor de komende regeringen
volkshuisvesting, infrastructuur, elektriciteitsnetwerk, gezondheidszorg, vergrijzing, energie-transitie. Zaken waarbij een plan-economie het mogelijk beter kan doen dan ons poldermodel.
Maar goed in november mogen we stemmen en tegen die tijd ga ik de plannen van de diverse partijen wel doornemen.
Inderdaad was er onder Rutte kabinetten niet echt een visie op alle beleidsterreinen die je noemt.
Heel wat landen, ook binnen de EU, voeren een intelligenter immigratie beleid zoals bijv. Denemarken. Ik begrijp niet wat er sociaal is aan het helpen van de mensen die in staat zijn via dure smokkelroutes naar Nederland te reizen en tegelijk ontwikkelingssamenwerking weg te bezuinigen. Het ondersteunen van bijvoorbeeld opvang in de regio is vele malen effectiever, ook voor hen die niet hierheen kunnen komen.
Wanneer je dan toch vindt dat immigratie arbeidsmarktproblemen oplost, dan zijn er voorbeelden van landen die immigratie bevorderen van schaarse beroepsgroepen. Laten we dan elders zorgmedewerkers gaan werven.
De " oplossing" op de woningmarkt is: bouwen, bouwen bouwen. Maar de problemen op de woningmarkt die je terecht noemt, blijven liggen. En tegen een kwart miljoen immigranten per jaar is niet op te bouwen.
Infrastructuur is een van de weinige onderwerpen waar enorm op is ingezet, met het idee dat files kunnen worden opgelost. Maar dan wel tegen alle verkeerskundige principes in die al 50 jaar bekend zijn. Eenzijdig asfalt blijven storten en het OV afbreken, HET recept om autoverkeer te laten groeien. Gevolg is vervoersarmoede voor degenen zonder auto, meer auto's en meer files.
Wat dat betreft goed dat een hoop partijleiders vertrekken.
Een frisse (hopelijk wat rationelere) wind kan geen kwaad.