Dinosporen in de Pacific

Hier kan gedebateerd worden over de nieuwste ontwikkelingen in de wetenschap.

Moderator: Moderators

molleboon
Ervaren pen
Berichten: 564
Lid geworden op: 31 aug 2004 23:21

Dinosporen in de Pacific

Bericht door molleboon »

Dinosporen in de Pacific

[Bron: Planet, 30 maart 2006]

Op een afgelegen archipel in de Stille Oceaan zijn sporen ontdekt van op land levende dinosauriërs. Dat heeft paleontoloog Jeffrey Stilwell, verbonden aan de Monash University in het Australische Melbourne, op de site van zijn universiteit bekend gemaakt. De vondst is ook beschreven in het vakblad Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology.

Eerste bewijs
Stilwel ondekte op een van de Chatham Eilanden, een eilandengroep op zo'n 860 kilometer ten oosten van Nieuw-Zeeland, een gefossiliseerde voet, vinger en ruggegraatbeenderen van een vleesetende dinosauriër.
De miljoenen jaren oude sporen vormen volgens de wetenschapper het eerste harde bewijs van de aanwezigheid in de zuidelijke Pacific van op land levende dinosauriërs.
"Voor deze ontdekking zijn maar een paar spaarzame fossielen uit het dino-tijperk in het noorden van Nieuw-Zeeland gevonden. Nu hebben we overblijfselen op bijna duizend kilometer afstand gevonden, midden in het zuidelijke deel van de Pacific,'' zo lichtte de expert toe tegenover persbureau AFP.
De fossielen bewijzen volgens Stilwel tevens dat de eilandengroep in het verleden via een smalle landbrug verbonden was met Nieuw-Zeeland. "De vondsten versterken de paleografische kaarten die we van Nieuw-Zeeland zijn gemaakt."

Evolutionaire pad
De paleontoloog vermoedt dat de dino's op de Chatham Eilanden zich tot unieke soorten hadden ontwikkeld.
"Deze dieren bevonden zich al zeker 15 miljoen jaar op hun eigen evolutionaire pad sinds de scheiding van de Chathams-Nieuw-Zeeland regio met de regio Marie Byrd Land en Antarctica, die 85 tot 80 miljoen jaar geleden plaatsvond."
Stilwell denkt dat de dinosauriërs ook andere afgelegen eilanden op het zuidelijke halfrond hebben veroverd, al ontbreken daar sporen van. Hij vond de eerste dinosporen overigens per toeval tijdens een bezoek op de Chatham Eilanden in 2003 in sedimenten waarin de fossiele resten uitstekend geconserveerd waren. Dat maakte de identificatie mogelijk.

Gesteund door de National Geographic Society, keerde Stilwel later terug voor nader onderzoek. Naar eigen zeggen heeft de wetenschapper nog meer unieke overblijfselen gevonden die nog worden geanalyseerd.

Bron: http://archeonet.nl/index.php?itemid=9180
Plaats reactie