GayaH schreef:
Welke wetenschappen gaan volgens jou uit van axioma's en welke niet?
Een axioma is, naar ik altijd begrepen heb, de verst terug te herleiden aanname in een logische redenering, waarbij het niet een andere aanname tegenspreekt.
Mi.
moeten de bewijzen uit de exacte wetenschappen altijd hierop terug te voeren zijn.
Herzieningen zijn zeldzaam.
Geestes- en sociale wetenschappen vallen hier niet onder, want hier zijn de aannames niet altijd eenduidig en dus in de loop van de tijd nogal eens aan herzieningen onderhevig, mede veroorzaakt door persoonlijke visies, die in een bepaalde tijd en omgeving veel aanhang en navolging hebben.
Daardoor kan men niet spreken over "bewezen" herleidingen.
Hier spreken de "grote" filosofen een dik woordje mee, maar hun visies kunnen in de loop van de tijd door inzichten van anderen achterhaald worden.
Het rijtje van vier uit Wikipedia, zal misschien niet een globaal aanvaarde indeling zijn, maar geeft redelijk goed aan waar de grenzen of grensgebieden zouden kunnen liggen.
Er zijn mensen, die alleen de exacte wetenschap als "echte" wetenschap zien, daar zij alles wat niet falcificeerbaar, is geen wetenschap vinden en zelfs onder pseudo-wetenschap rangschikken.
"Quand Dieu se tait, on peut lui faire dire ce que l'on veut." - Sartre.
"Als God zwijgt kun je hem laten zeggen wat je wil."