Cijfers psychische gezondheid - Trimbos

Hier kan gedebateerd worden over de nieuwste ontwikkelingen in de wetenschap.

Moderator: Moderators

appelfflap
Superposter
Berichten: 6478
Lid geworden op: 23 mei 2005 17:16

Re: Cijfers psychische gezondheid - Trimbos

Bericht door appelfflap » 23 apr 2010 00:44

Mariakat schreef: Mensen met een laag inkomen hebben zelfs een acht keer zo grote kans op ADHD in de
volwassenheid dan mensen met een hoog inkomen.
ADHD is niet het gevolg van een laag inkomen.
laag inkomen is het gevolg van ADHD. adhd dat, voor zover we weten, een aangeboren afwijking in de hersenpan is.
het zorgt voor leer- en gedragsproblemen wat in een laag diploma en laag/geen inkomen resulteert.

dat is 1 voorbeeldje waar jij, en dit rapport, in de fout gaan.
maar anderen hebben dit al aangetoond

Gebruikersavatar
Ongeloveloos
Banned
Berichten: 1222
Lid geworden op: 21 nov 2008 23:43

Re: Cijfers psychische gezondheid - Trimbos

Bericht door Ongeloveloos » 23 apr 2010 01:31

appelfflap schreef:
Mariakat schreef: Mensen met een laag inkomen hebben zelfs een acht keer zo grote kans op ADHD in de
volwassenheid dan mensen met een hoog inkomen.
ADHD is niet het gevolg van een laag inkomen.
laag inkomen is het gevolg van ADHD. adhd dat, voor zover we weten, een aangeboren afwijking in de hersenpan is.
het zorgt voor leer- en gedragsproblemen wat in een laag diploma en laag/geen inkomen resulteert.

dat is 1 voorbeeldje waar jij, en dit rapport, in de fout gaan.
maar anderen hebben dit al aangetoond

=D>
Treat religion like your penis.
Dont show it off in public and don't shove it down your children's throat...

Nietweten en Geweten
Ervaren pen
Berichten: 827
Lid geworden op: 22 nov 2008 18:09

Re: Cijfers psychische gezondheid - Trimbos

Bericht door Nietweten en Geweten » 23 apr 2010 04:27

Mariakat schreef over dit topic:
Kitty schreef:
Wat jij wil Mariakat is een uitslag van een ander onderzoek, namelijk waarom het zo is dat in een bepaalde bevolkingsgroep psychische problemen meer voorkomen.

Dat is inderdaad waarover ik zou willen brainstormen.
Dat is ook wat ik aan gaf.


Waarom niet?
Denk vrij ...
Hopelijk tot meer kennis over de ziekte depressie, angststoornis en andere psychische problemen.
Maar toch iig. meer kennis om er mee om te kunnen gaan.
Trimbos:
Iemand met alleen lager onderwijs op VMBO-niveau heeft een twee keer zo grote kans op een stemmingsstoornis, zoals depressie of manie, dan iemand met een universitaire opleiding of HBO.
Op een ander forum-topic vertelde ik je al, Mariakat, dat ik een ernstige depressie heb doorgemaakt. Volgens Trimbos behoor ik tot de groep die blijkbaar een kleinere kans maakt op een dergelijke stemmingsstoornis aangezien ik destijds een HBO-opleiding had afgerond en bezig was met een universitaire opleiding.
Wat dit betreft heb ik tijdens het opkrabbelingsproces enige steun gevonden aan het hoofdstukje over de 'majeure depressie' in «Brein & Branie» van de Belgische professor moleculaire biologie en genetica aan de Antwerpse universiteit Christine van Broeckhoven, omdat zij er in vertelt dat ze in haar ernstige depressie kwam naar aanleiding van haar crisisvolle liefdesrelatie en scheiding van haar partner. Ook mensen met een HBO- of universitaire opleiding worden verliefd en kunnen liefdesrelaties aangaan met partners met hetzelfde opleidingsniveau en dat kan al voldoende aanleiding zijn om in een ernstige depressie terecht te komen, zo is mijn ervaring, wanneer die partner in schaamtevol zwijgen jarenlang achterhoudt dat ze een genetisch bepaalde persoonlijkheids/stemmingsstoornis heeft en dat dàt de hoofdreden is waarom ze zich met moeite staande weet te houden op de stressvolle universiteit en bijbaantjes en waarom ze constant om hulp vraagt aan haar partner. Het lijkt me ook moeilijk om je staande te houden met een aangeboren metereologische persoonlijkheid volgens het weerbeeld waarvan de Schotten plegen te spreken: "All seasons in one day". En het valt ook niet mee om je staande te houden in de liefdesrelatie met een dergelijke partner die geen moment saai is ("never a dull moment") en om zelf niet steeds verder in het psychische rood te gaan staan om de psychische nood van de geliefde ander te kunnen blijven verlichten.

Van de cijfers van het Trimbos-instituut gaan mijn 'gedachten' ook 'ratelen' en mijn 'hersenen jeuken' :lol: . Maar dat aanzetten tot vrij nadenken gebeurde tijdens de latere fasen van mijn herstelproces richting het depressie-einde nog meer middels het persoonlijke verhaal dat een andere ervaringsdeskundige, die aan het Trimbos-instituut is verbonden, ooit vertelde voor een zaal met circa 150 ervaringsdeskundigen (waaronder ik) en geïnteresseerden. Omdat het herstelproces een uitermate persoonlijke aangelegenheid is - een soort Baron van Münchhausen-operatie: jezelf aan je eigen haren uit het moeras trekken -, zijn degenen die hun verhaal openlijk durven te vertellen (zeker aan een zaal vol mensen) in mijn optiek indrukwekkend en nog veelzeggender en nog heftiger hersenjeukpoeder-strooiend dan de welkome Trimbos-cijfers.
Er werd mij ook gewezen op het boek «Ver heen» van ervaringsdeskundige en hoogleraar psychiatrie P.C.Kuiper. Onlangs stuitte ik nog op het persoonlijk beeldverhaal van Carol Limonard: http://www.depressiefik.nl/pageID_7969562.html. Voor andere verhalen houdt ik me aanbevolen!

Windsurfer:
Wat ik grappig vond was je suggestie om in geval van depressie mensen een cursus 'financieel beheer' aan te bieden.
Die hulpvaardige mensen zouden in geval van depressie mensen beter hun financieel beheer uit handen en in eigen helpende handen dienen te nemen, want zo'n cursus heeft weinig kans van slagen wanneer de cursisten ook een envelop (of een email) van de bank als een bedreigende impressie/prikkel ervaren in hun al snel overprikkelde bestaan en eerst nog hun 'briefangst' (zoals sommigen het noemen) moeten zien te overwinnen door de confrontatie aan te gaan met de opgehoopte stapel ongeopende enveloppen. Een ideetje voor een cursus voor depressieve mensen is ook de cursus 'hoe draait ik de polen om van de geldwolf-magneet?', want de cursisten zijn volledig uit de kracht van hun leven en lijken zo soms de bezitter te zijn van een op 'aantrekken' staande magneet voor oplettende geldwolven in de kracht van hun hebzuchtige leven die in depressievelingen zwakke prooien zien waarvan met relatief geringe aggressie geld afhandig kan worden gemaakt.

Lanier schreef:
Wanneer je sport komen er allerlei stoffen vrij die zowel lichamelijk als fysiek goed voor je zijn. Sporten is gezond mits je uiteraard niet overdrijft.
Mariakat, ik waardeer enorm je streven naar meer kennis over de psychische ziekte/stoornis depressie want er lijkt een gebrek aan te zijn, terwijl volgens Trimbos 18% van de volwassenen vorig jaar te kampen had met psychische problemen en 43% in zijn/haar leven hoogstpersoonlijk te maken krijgt met psychische problematiek. Carol Limonard stelt dat 1 op de 5 mensen tijdens zijn/haar leven depressief wordt en dat dus iedereen er direct of indirect mee te maken krijgt. Tijdens mijn kennismaking met dit fenomeen ben ik ook genoeg mensen tegengekomen die door mijn verhaal niet wisten hoe snel ze van me af moest komen, alsof ze bang waren besmet te raken met iets wat je door praten kunt oplopen, dus wanneer mensen er meer van willen weten dan waardeer ik dat echt. Er liggen achter het taboe op depressie nog voldoende vooroordelen verborgen die in de openbaarheid ontmaskerd moeten worden. Er is nog veel te winnen op dit terrein, ook tav degenen die er slechts indirect mee te maken hebben en niet weten hoe om te gaan met een depressief familielid, partner, vriend, collega ect en daardoor soms onnodig onhandig of gewoon steeds-minder tot niet-meer omgaan met de depressieve persoon in kwestie. Het problematische is echter dat de hulpvaardige medemens, die het zelf nooit meemaakte, zich nauwelijks kan voorstellen hoe ingrijpend een ernstige depressie kan zijn en ook nauwelijks iets kan doen om te helpen, behalve hulpmiddellen aanreiken waarmee de depressieve zichzelf kan helpen, en bovendien bij de goedbedoelde hulppogingen vaak nog te maken krijgt met allerlei weerstand en problemen van de depressieveling die ondankbaar overkomen.
Sporten helpt bij het herstelproces uit de depressieve toestand, dat heb ik ook ervaren toen ik ben gaan hardlopen in het heuvelachtige bos vlakbij waar ik woonde volgens een opbouwend schema voor beginners dat van internet was geplukt. Dagelijks hardlopen om conditie op te bouwen heb ik 1 of 2 of 3 maanden (hoe lang precies weet ik niet meer) zonder onderbreking volgehouden tot ik ergens mijn voet op een boomwortel verzwikte en zo een spier in mijn voet verrekte die je bij elke simpele voetbeweging gebruikt en die zeker een maandlang in afnemende mate stekend pijn deed. Dagelijks is misschien ook wat overdreven, om met Lanier te spreken, één of twee keer per week hardlopen is waarschijnlijk raadzamer voor beginners (zoals ik daarna langere tijd heb gedaan zonder blessures in mn een niet-heuvelachtig park). Net als het gebruik is ingeburgerd om een fruitmand mee te nemen voor iemand die herstellende is van een lichamelijke kwaal, zou misschien het gebruik ingeburgerd kunnen/moeten raken dat de familie & vrienden van een depressief mens hun hulp dmv organisatie bundelen en hem/haar aan hardloopspullen helpen (schoenen, kleding, horloge met stopwatch, ...). Sporten is, bij wijze van spreken, één van de lichtgevende haren waaraan een depressieve baron van x-huizen zichzelf uit het moeras van donkere angsten/angstige duisternis kan trekken.
Alle mensen worden vrij en gelijk in waardigheid en rechten geboren. Zij zijn begiftigd met verstand en geweten, en behoren zich jegens elkander in een geest van broederschap te gedragen. Art.1 vd Universele Verklaring vd Rechten vd Mens

Gebruikersavatar
Maria
Site Admin
Berichten: 14299
Lid geworden op: 05 jul 2009 15:41
Locatie: Zeeland

Re: Cijfers psychische gezondheid - Trimbos

Bericht door Maria » 23 apr 2010 19:54

Vooropgesteld:
Alle goedbedoelde, maar niet terzake doende raadgevingen, geuit waarschijnlijk naar het algemeen, want ik voel me niet aangesproken.
Ik weet heel goed wat ik niet moet doen.
Zeggen wat ik niet moet denken maakt gedachten en monddood. :evil3:

- Het gaat mij erom wat we wel gaan doen, en wie er positief meedoen.

Wie bericht 1 nog eens leest zal zien dat ik 2 wetenschappelijke onderzoeken, die alles met elkaar te maken hebben, naast elkaar zette en daarbij bij mij nogal wat vragen ontstonden.
Zeker waren dat kritische vragen.

Het is heel normaal, als je daarover je gedachten laat gaan.

Het is niet normaal, als je die gedachten gelijk wegbonjourt met woorden met de strekking:
Dat moet je aan wetenschappers overlaten, die daar onderzoek naar moeten doen.
Nog nooit zulke dooddoeners gehoord.

Wel of niet daarvoor gestudeerd, ik heb een paar heel positieve reacties gehoord, geuit met gezond verstand (Lanier)
En een aantal discussie - en creativiteits moorden.

Tot het verhaal van nietweten en geweten, heb ik nog niemand echt zijn kop uit zien steken en gewoon een eigen gezonde conclusie zien schrijven.
Dit blijken de uitingen te zijn van een (ervarings)deskundige te zijn.

Met veel ervan kan ik het eens zijn als (ervarings- en semiprofessioneel deskundige).

Ik heb mij hogelijk verbaasd, dat verschillende soorten psychische problemen op een hoop gegooid werden.
Majeure depressies zijn van wezenlijk verschil en hebben ook een wezenlijke andere en ziektebeeld en verloop dan angstdepressies en zijn zeker niet herzelfde als een depressie bij een PTTS syndroom.
Is ook iets heel anders, dan een depressie omdat je in geldnood zit of een domme streek hebt uitgehaald.

In mijn ervaringsdeskundigheid en semi professioneel weten, zijn beiden sterk te beïnvloeden door een gezonde hoeveel lichaamsbeweging, zoals beschreven tot 3 uur in de week sport, (of alternatieve intensieve beweging) geeft een verschil, bij meer beweging is geen verschil geconstateerd in invloed op de psyche.
Niets is zo belangrijk dan zorgen voor een goede concitie en dat bereiken door wat te vragen wat jezelf.
"Mens sana in corpore sano"
oftewel "Een gezonde geest in een gezond lichaam".
is een wijsheid van al minstens 2000 jaar oud.

Het 2e rapport over ontwikkeling, intelligentie en materiele mogelijkheden, heeft mij hogelijk verbaasd.
Daar dit misschien veelal op kan gaan bij angsten en overspannen gestresstheden, maar niet bij wat er onder majeure depressie verstaan wordt.
Dit laatste, is mijn ervaring, komt zeker zoveel bij hoog intelligentie personen voor, zo niet nog vaker.

Te vaak wordt een depressief gevoel in de zin van verdrietig, vermoeid, geen energie na teveel geborreld te hebben, of zelfs een depressie na een trauma gedurende minder dan 3 maanden, verward met de constitutionele depressie, waarbij de patient totaal energieloos, lusteloos, hopeloos, gedachtenloos bewegingsloos en zelfs hersenloos, is en dat gedurende meer dan 3 maanden achter elkaar en steeds weer terugkerend zodat bepalend kan gaan worden voor jaren van een mensen leven.

En dat komt nog meer voor bij heel intelligente mensen, dan men denkt, omdat deze het vermogen hebben dit te verbergen en hun leven naar buiten toe kunnen toneelspelen.

Vaak al beginnend in de puberteit en vroeg adolescente leeftijd, berucht zijn de studenten, die eenzaam en alleen op hun studentenkamer gaan zitten verkommeren en niets van hun studie maken, daar ze geen concentratievermogen meer hebben en hun beetje energie gebruiken om te verzinnen hoe ze deze dag en deze nacht weer door moeten komen.
De jongeren, die zelfmoord pleegden na een depressiegeschiedenis waren voor 80 % VWO scholieren en studenten.

En nee, ik heb geen wetenschappelijke betrouwbare cijfers.
"Quand Dieu se tait, on peut lui faire dire ce que l'on veut." - Sartre.
"Als God zwijgt kun je hem laten zeggen wat je wil."

Plaats reactie