Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Discussies over de Islam.

Moderator: Moderators

siger

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door siger » 21 aug 2009 09:52

The Black Mathematician schreef:Nu noem je wel hele oude beschavingen. Wat toch ook meespeelt is dat Joden verspreid over de wereld leefden en in veel plaatsen geen andere beroepen konden uitoefenen dan bankier of schriftgeleerde in de synagoge.
Net zoals de joden hebben ook die oude beschavingen hun uitlopers vandaag. Ik zie geen verschil.

Wat je over die beroepen zegt dient toch wat bijgesteld. Wat het bankieren betreft, in de middeleeuwen was rente aanrekenen verboden voor christenen. Joden mochten (van hun religie) rente vragen, maar alleen aan niet-joden. Zowel de christelijke als de joodse kijk op rente was het beschermen van de eigen "kudde" voor oncontroleerbare woeker.

Dat had tot gevolg dat joden in Europa bankiers werden, maar lang niet alle joden. Er waren, denk ik, veel meer joodse schoenlappers, werklui, bakkers, beenhouwers etc... dan bankiers of schriftgeleerde. Dat joden in veel plaatsen geen andere beroepen mochten uitoefenen dan bankier of schriftgeleerde, lijkt me niet correct. Je zou op die plaatsen dan een synagoge hebben met één schriftgeleerde vooraan, en die verder vol bankiers zat!

Gebruikersavatar
Kitty
Ontoombaar
Berichten: 11282
Lid geworden op: 23 aug 2006 17:31

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door Kitty » 21 aug 2009 12:24

Toch is het wel een feit dat veel beroepen voor joden verboden zijn geweest. Lees de geschiedenis er maar op na.
Een heel goed en uitgebreid verslag van de geschiedenis van de joden van maar liefst 15 hoofdstukken, vind je hier.
Het beschrijft de geschiedenis van de joden uitgebreid, vanaf voor C. tot na de holocaust.

Ook meldt het Cidi hier wat over.
Alle gebondenheid kan vrijheid heten, zolang de mens de banden niet voelt knellen. (naar Erasmus)

Il n’y a que les imbéciles qui ne changent jamais d’avis ... (Jacques Brel)

En de mens schiep God en dacht dat dat goed was.

Gebruikersavatar
Devious
Erelid
Berichten: 6467
Lid geworden op: 14 jul 2003 22:17
Locatie: saturn
Contacteer:

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door Devious » 21 aug 2009 13:11

Marinus schreef:Moslims vormen een aanzienlijk deel van de wereldpopulatie (de consensus is ruwweg 1/5) maar hebben in totaal slechts 7 van de 500+ nobelprijzen gewonnen. Volgens het filmpje dus. Ik heb betere bronnen gezien dan dit filmpje, maar kon ze niet reproduceren dus hiermee zullen jullie het moeten doen. Overigens kwamen de andere bronnen ook op een dergelijke verhouding uit. Maar goed, leuk als ammunitie tegen de volgende religieus gehandicapte die aan komt zetten met wetenschap in de koran.
Wel, ik ben niet erg onder de indruk van het filosofische en wetenschappelijke gehalte van de Koran. Het is een groteske vorm van obscurantisme om daarmee te venten.
Aan de andere kant ben ik van mening dat je wat voorzichtig moet zijn met het trekken van al te verstrekkende conclusies. De mens is nogal 'present-minded', omdat we zo kort leven. Over honderd jaar kunnen er revoluties hebben plaatsgevonden, er kan van alles zijn gebeurd, waardoor veel mensen anders zijn gaan denken. Letterlijke interpretaties van antieke geschriften hebben vaak een rem gezet op de ontwikkeling van wetenschap, filosofie en literatuur, maar zoals we uit onze eigen geschiedenis kunnen opmaken, zijn deze problemen niet persé onoverkomelijk. Men kan het geloof anders invullen.
De deplorabele toestand die er nu heerst in de islamitische wereld, is overigens ook niet van alle tijden. Tijdens de middeleeuwen liepen de islamitische beschavingen op veel fronten voor, ten opzichte van Europa.
Verder is ook een ander en eigenlijk veel interessanter gegeven te zien. De joden die met een paar honderdsten van een procent aan bevolkingsaandeel maar liefst 129 nobelprijzen hebben binnengehaald. De islam veroorzaakt mi een levenshouding die menselijke creativiteit goeddeels en erg effectief uitschakeld en voor mij is het geen verrassing dat moslims gemiddeld significant minder vaak Nobelmateriaal zijn . De idiote aantallen bij de joden vind ik lastiger te verklaren. Ik kom hooguit tot de redenering dat a) joden door vervolgingen ironisch genoeg meer baat hadden bij natuurlijke selectie dan de rest b) joden op eoa manier sneller geneigt zijn om wetenschap te bedrijven.
Joden waren door de geschiedenis heen vaak bankiers. De joodse bankiers werden vaak beschermd, omdat de edelen en rijke handelaren van hen afhankelijk waren. Christenen mochten tijdens de middeleeuwen namelijk geen rente heffen. Bij de arme christenen leidde dit vaak tot afgunst en haat, en wie waren dan vaak de slachtoffers? Precies, de arme joden; en deze werden dan ook veelal de slachtoffers van pogroms. Hierdoor is de situatie ontstaan dat er relatief meer rijke dan arme joden waren (en zijn). Rijke of invloedrijke mensen kunnen hun kinderen naar de betere scholen sturen. Dat verklaart het wel voor een deel denk ik.
'Bij een discussie die de redelijkheid zoekt heeft hij die het onderspit delft groter voordeel, voor zover hij er iets van opgestoken heeft.’ Epicurus (341-271vc)

Gebruikersavatar
Devious
Erelid
Berichten: 6467
Lid geworden op: 14 jul 2003 22:17
Locatie: saturn
Contacteer:

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door Devious » 21 aug 2009 14:04

appelfflap schreef:Hoeveel nobelprijzen werden er door christenen en/of atheisten binnengehaald?
er zijn tenslotte 180 tot 190 staten en maar 3 of 4 grote godsdiensten.
Heel veel van die joden waren atheïst, of ruimdenkend gelovig. Wanneer men in dit verband spreekt van joden, dan bedoelt met 'joods van afkomst', en niet persé religieus-joods.
'Bij een discussie die de redelijkheid zoekt heeft hij die het onderspit delft groter voordeel, voor zover hij er iets van opgestoken heeft.’ Epicurus (341-271vc)

siger

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door siger » 21 aug 2009 15:00

Ik ben me bewust van de talrijke periodes van hatelijke jodenvervolging in Europa, maar ook hierin wisselden laagtepunten en betere tijden elkaar af. Zo moest Jitschak Abarbanel vluchten voor de inquisitie, nadat hij minister geweest was van achtereenvolgens Alfonso V en de 'reyos catolicos' Ferdinand en Isabella.

Dat er nooit culturele uitwisseling was tussen joden en anderen kan ik niet geloven. Bovendien hebben we het toch over de renaissance en de moderne tijd als we over geleerden, kunstenaars, musici en nobelprijzen spreken.

Een op ras en erfelijkheid gebaseerde redenering is altijd een cirkelredenering.

Gebruikersavatar
Kitty
Ontoombaar
Berichten: 11282
Lid geworden op: 23 aug 2006 17:31

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door Kitty » 21 aug 2009 15:23

Ik hou het nog steeds op omgeving, de meeste nobelprijswinnaars komen uit Amerika. De joden die de Nobelprijzen wonnen komen ook grotendeels uit Amerika. Dus je kunt gerust stellen dat Amerikanen de meeste nobelprijzen in de wacht sleepten, en dan is het niet meer relevant of die Amerikaan joods was of niet. Het Amerikaan zijn vanwege de omgeving en de stimulans is dan het criterium voor het veelvuldig winnen van de nobelprijzen en niet het joods zijn.
Alle gebondenheid kan vrijheid heten, zolang de mens de banden niet voelt knellen. (naar Erasmus)

Il n’y a que les imbéciles qui ne changent jamais d’avis ... (Jacques Brel)

En de mens schiep God en dacht dat dat goed was.

Gebruikersavatar
garris
Forum fan
Berichten: 113
Lid geworden op: 19 sep 2006 17:33
Locatie: Groningen

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door garris » 21 aug 2009 16:05

Ik had nog wat cijfers liggen van nobelprijs voor natuurkunde en heb even snel via wiki de godsdiensten erbij gezocht voor zover deze bekend zijn.

christelijk 17
Hindu 1
Joods 11
Atheist 6
agnost 3
islam 1
onbekend 102
141

de landen zijn (eerst het geboorteland, daarna het land waarin ze wonen tijdens de prijs)
europa
DK 2 3
Duitsland 26 20
Engeland 17 18
Frankrijk 6 8
Hongarije 3 1
Ierland 1 1
Italie 4 3
LB 1 0
NL 7 6
NW 1 0
Oostenrijk 3 2
Polen 4 0
Rusland 6 7
Schotland 1 1
Zweden 4 4
ZL 4 5
90 79

verenigde staten & canada
Canada 1 1
VS 39 57
40 58

Rest
Australie 2 0
China 3 0
Japan 3 2
Pakistan 1 1
9 3

Dit zijn cijfers vanaf 1901-1991. Heel vaak wordt een nobelprijs aan een jood toegeschreven maar dit gaat niet over zijn religie maar afkomst. Zoals gezegd gaat het hierboven om religie (en alleen als hij/zij daar een uitgesproken mening over heeft)

De meeste nobelprijswinnaars wonen in gebieden waar veel te doen is op hun gebied en het maakt daarmee niet uit wat voor geloof ze hebben maar enkel hoe makkelijk het is om daar te komen, denk ik.

en waarom is de opmaak niet te doen over te zetten :cry:

Gebruikersavatar
Kitty
Ontoombaar
Berichten: 11282
Lid geworden op: 23 aug 2006 17:31

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door Kitty » 21 aug 2009 16:09

Je bevestigt hiermee wat ik al in de posting erboven stelde.
Alle gebondenheid kan vrijheid heten, zolang de mens de banden niet voelt knellen. (naar Erasmus)

Il n’y a que les imbéciles qui ne changent jamais d’avis ... (Jacques Brel)

En de mens schiep God en dacht dat dat goed was.

siger

Re: Moslims, Joden en Nobelprijzen.....

Bericht door siger » 21 aug 2009 19:57

Ik sluit me aan bij de twee vorige posts.

Plaats reactie