Pagina 1 van 1

Bach en Rosencreutz 3. De Sinfoniae

Geplaatst: 11 apr 2005 14:57
door FonsV
Laat ik aannemen dan 'men' de letterwaarde van de grafspreuk heeft uitgerekend: 544.

Bach heeft een serie van 15 driestemmige stukken gecomponeerd, die 'Sinfoniae', ook wel 'Driestemmige Inventionen' heten. Het was geen opdracht en dus had hij er - zoals gewoonlijk - een bedoeling mee. Zou je denken. :-)
Hieronder geef ik alle 15 Sinfoniae (01-15) met achter ieder cijfer resp.

* het aantal maten dat het stuk lang is en
* de toonaard waarin het is geschreven. (C = grote terts of majeur, c = kleine terts of mineur etc.) Dit laatste wordt later van belang. Je doet er misschien goed aan dit ergens over te schrijven want je hebt het eventueel weer nodig. :)

01.·········21·······C
02.·········32·······c
03.·········25·······D
04.·········23·······d
05.·········38·······Es
06.·········41·······E
07.·········44·······e
08.·········23·······F
09.·········35·······f
10.·········33·······G
11.·········72·······g
12.·········31·······A
13.·········64·······a
14.·········24·······B
15.·········38·······h
Totaal 544

(Een hoop werk, hoor, zo'n lay-out!) :?

Nu volgt er een soort van puzzel. Ik leg het uit.

* Als je de spreuk op de graftombe hebt 'uitgerekend' mag het je zijn opgevallen dat het totaal aantal maten van de Sinfoniae gelijk is aan de getalwaarde van alle letters van de spreuk: 'ACRC Hoc Universi Compendium Vivus Mihi Sepulchrum Feci'. (24 + 25 + 111 + 107 + 87 + 38 + 129 + 23 = 544.) Zou dit toeval zijn?

* Vier woorden uit de spreuk (de onderstreepte) zijn even lang als één van de Sinfoniae. Toeval?

* De te lange woorden uit de spreuk kunnen alleen worden gevormd door een combinatie van twee of meer Sinfoniae. De vraag is nu: 'Welke combinaties komen in aanmerking'?

* Maar…, als je gaat proberen dat uit te vogelen, stuit je waarschijnlijk op een of meerdere vragen of problemen. Dat uitvogelen lijkt een hele klus en dat is het ook (als je geen computer tot je beschikking hebt met het noodzakelijke programma erop). Ik ben benieuwd, d.w.z. ik wacht een paar dagen om de puzzelaars een kans te geven en dan ga ik verder. :-)

Iemand zei dat dit (totaal 544 maten en alle woorden van de spreuk getalsmatig daarin aanwezig) puur toevallig is. Die is dus gek. En de volgende keer zal blijken dat het nog vééél 'toevalliger' is. :)

Maar... begint bij iemand het vage vermoeden (of de vrees) al te groeien dat Bach misschien 'weet zou kunnen hebben gehad' van de Rosencreutzers? :-)

Groeten.

Fons.