Ben weer een beetje exegetisch aan het puzzelen, aangezien sommige hier dat ook best leuk vinden post ik het volgende.
Het is een redelijk bekend notie dat Johannes Jezus sterven op een andere kalenderdag dan de 3 andere evangelieen plaatst.
Alle evangeliën stellen dat Jezus stief op een vrijdag. Alleen de kalenderdag lijkt te verschillen. Het Johannesevangelie stelt dat Jezus stierf in de middag waarop de Pesachlammen geslacht werden (14 Nisan) (Johannes 18:28; 19:31). De synoptici stellen dat Jesus op het eerste dag van het pesachfeest stierf (15 Nisan), en dat Jezus de dag ervoor een pesachmaal had gehouden.
Pesach begon met een maaltijd op de 14de, vanaf de 15de tot aan de 21ste was het feest van de ongezuurde broden. De 15de en de 21de golden als een rustdag. (zie Exodus 12; Leviticus 23:5-8, Numeri 28:16:25)
Nu wordt dit vaak gebruikt als argument tegen de historische betrouwbaarheid van Johannes. Maar is Johannes vertelling niet waarschijnlijker? Want bij de synoptici zou Jezus veroordeeld en gestorven zijn op 15 Nisan, maar die dag gold als een rustdag. Het is mijn veronderstelling dat dit door Joden uit Jezus' tijd even strikt werd gehouden als een sabbat.
Een executie op de 15de zou behoorlijk provocerend geweest zijn. De Joden zouden volgens Johannes 19:31 niet willen dat Jezus op een sabbat aan het kruis hing, zouden ze dat ook niet problematisch vinden op 15 Nisan? Zowel voor het sanhedrin als Pilatus niet heel aantrekkelijk.
In dat licht Markus 14:1,2 zou een spoor van een Johanneische chronologie kunnen bevatten: Twee dagen later zou het Pasen zijn, het feest van de ongedesemde broden. De hogepriesters en schriftgeleerden zochten een gelegenheid om Hem met een list in handen te krijgen en ter dood te brengen. Want ze zeiden: ‘Niet op het feest, er moet geen opschudding onder het volk ontstaan.’
De vrijlating van Barabbas (Matteus 27:15) is logischer wanneer die plaatsvind voor dat het pesachmaal begint (dan kan hij er ook nog aan deelnemen).
Nu kan je zeggen dat Johannes een theologisch motief heeft: Jezus geschilderd als Pesachlam. Jezus zou dan op hetzelfde tijdstip sterven als de pesachlammen. Zie ook Johannes 19:36 “Geen been van hem zal gebroken worden.” (een citaat uit Exodus 12:46, 10 LXX, komt daar meer mee overeen dan met Psalm 34:20)
Maar dit kun je net zo goed zeggen van de Synoptici: Het plaatsen van het avondmaal als een vervanging/vervulling van het pesachmaal. Ook hier heeft Jezus natuurlijk ook de rol als Pesachlam, maar minder uitgesproken dan bij Johannes.
Het verschil van de kalenderdag van Jezus' sterfdag
Moderator: Moderators