Socratoteles schreef:marc aka controle schreef:
Ben ik niet met je eens. Een maker van een computerprogramma weet ook hoe een simulatie gaat en heeft er direct invloed op.
De voorstelling van God als een programmeur die in den beginne de variabelen vastgelegd heeft en nu zit te genieten van de simulatie, heb ik ook
eens gehad. Het verduidelijkt op een pijnlijke manier de absurditeit van het christendom. De eerste moeilijkheid is natuurlijk dat geen van wezens in het
programma beschikt over een vrije wil. De programmeur regelt wie wat hoe doet en zodoende heeft het programma geen verassingen voor hem.
Geen randomfuncties. Wel mooi calvinistisch trouwens. Vervolgens komt iedere fout in het programma puur en alleen voor rekening van de programmeur.
Een matrixachtige uit de hand gelopen agent smith-programma als satan verandert daar niets aan. Gewoon slecht programmeerwerk. Maar aangezien de
programmeur volmaakt is, moet de conclusie zijn dat er geen fouten in het programma zitten. Niets wat de programmeur niet prettig vindt. Alles loopt zoals
de programmeur het wil. Het idee dat mensen zondigen en daarmee de programmeur kwetsen is dan ook flauwekul. Het denkbeeld dat de programmeur
zich incarneert in een programma om door andere programma's gemartelt te worden als middel om deze gekwetstheid te overwinnen, ridicuul.
Maar God als programmeur vloeit helemaal niet voort uit de 'eerste oorzaak'. God als ontwerper van dieren en planten, dat is een heerlijk antropomorf beeld.
Daar kunnen we wat mee. Maar God als een kracht die ervoor zorgde dat via via alles is geworden zoals het is, is iets heel anders.
Wat jij doet, is je vastklemmen aan het Godsbeeld van de Ontwerper van planten, dieren en mensen, waaraan je zo gehecht bent maar onzin is, en dat beeld
een beetje aanpassen om een rol als 'eerste oorzaak' te kunnen vervullen zodat het niet meer strijdig is met je ratio. Wie eerlijker is, zal moeten bekennen dat
het antropomorfe beeld van een 'persoonlijke God' nooit kan volgen uit datgene waarmee je de 'eerste oorzaak' op naam van God probeert te schuiven.