Tamara schreef:wahlers schreef:Om maar weer even over de topic te beginnen, d.w.z. vermeende wetenschap in de Bijbel:
Er is geen wetenschap in de Bijbel! Niets, nada! Zoals aangetoond en bewezen in de volgende forum entry:
http://www.freethinker.nl/forum/viewtop ... 0171#60171
Mocht je toch een andere mening hebben dan hoor ik deze graag op basis van
argumenten! Graag los van de drijfveer om te bewijzen dat je de Bijbel uit je hoofd kent met opsommingen van irrelevante Bijbelteksten.
Mochten deze Bijbelteksten toch relevantie hebben dan graag even de relevantie aangeven. Op dit moment ontgaat mij die relevantie namelijk!
MvG, Wim.
Ik ga ervan uit dat je het tegen mij hebt? Interpretatie is mens eigen Wim. Alles kun je interpreteren zo je wilt..zie dus niet helemaal de reden waarom ik anders zou moeten bewijzen.
Interpreteren met
argumenten graag!
Het is onvoldoende om te zeggen: "Ik interpreteer deze tekst zus-en-zo!"
Als je
beweert dat er
wetenschap in de Bijbel staat dan ben je
verplicht om (in grote lijnen) het volgende te zeggen:
"Ik interpreteer deze tekst zus-en-zo,
gebaseerd op de volgende verifeerbare en tastbare feiten: << opsomming >>"
Doe je dit niet dan ben je niet bezig met wetenschappelijke feiten.
Doe je dit niet dan kun je nooit of te nimmer zeggen dat er wetenschappelijke feiten staan in de Bijbel.
Doe je dit niet dan kun je nog minder stellen dat de Bijbel wetenschappelijk feiten
voorspeld heeft.
Bovendien is
interpreteren zonder wetenschappelijke
kennis een gevaarlijke en vaak naïeve bezigheid! Voor onderbouwing m.b.v. van een voorbeeld uit de formele logica zie:
http://www.freethinker.nl/forum/viewtop ... 4525#54525
Dus, nogmaals:
Om jouw volgende vragen en opmerkingen nog eens te beantwoorden, en ik citeer jou:
Tamara schreef:
Ik ga ervan uit dat je het tegen mij hebt? Interpretatie is mens eigen Wim. Alles kun je interpreteren zo je wilt..zie dus niet helemaal de reden waarom ik anders zou moeten bewijzen.
- Interpretatie gebeurd binnen de wetenschap onder stringente wetenschappelijke regels en procedures waarvoor de gemiddelde HBO student 4 tot 5 jaar nodig heeft om deze goed te kunnen begrijpen en toe te passen.
- Dus, nee! Binnen de wetenschap is dus niet zomaar elke interpretatie even geldig als een andere interpretatie. Niet-wetenschappelijke interpretaties hebben zelfs geen enkele wetenschappelijke geldigheid. Nb. voor degene die zich bezig houden met de wetenschap: Deze uitspraak is natuurlijk een tautologie!
- En, ja! Als je beweerd dat 'iets' wetenschappelijk is dan moet je dit wetenschappelijk (dus volgens de wetenschappelijke methode) bewijzen! Anders is het geen wetenschap en is het niet bewezen (wederom een tautologie).
- Dus, zolang je vrij interpreteert zonder daarbij de wetenschap te betrekken heb je nooit of te nimmer aangetoond dat er wetenschappelijke feiten in de Bijbel staan. (alweer een tautologie!).
Er staan natuurlijk wel degelijk wetenschappelijke waarheden in de Bijbel, zoals:
De mens eet, de mens loopt, de mens spreekt, de mens drinkt, de mens gaat dood zonder water of eten, de mens gaat sowieso dood...enz...
Maar deze wetenschappelijke waarheden onderscheiden zich
in geen enkel opzicht van elk willekeurig ander boek, in elk willekeurige tijdsperiode, in welke willekeurige cultuur dan ook. Zelfs niet als je de symbolische abstracties van de Aboriginals (Australië) in acht neemt (waarvan de afbeelding van een mens lijkt op een banaan)!
Het gaat jou natuurlijk om de bijzondere claims zoals bijvoorbeeld sommige Moslims beweren (velen zelfs!) dat de uitdijing van het universum accuraat beschreven staat in de Koran! Wat eveneens een onzin bewering is!
Ik daag je dan ook uit om slechts met één
duidelijk Bijbels statement te komen (althans met één statement te beginnen) die eenduidig, althans overduidelijlk, ook maar één wetenschappelijk feit beschrijft die niet bekend was op het moment van schrijven.
Dit laatste heeft de belangrijke implicatie dat je dus wel in staat moet zijn om een exacte tijdsperiode op te geven. Eventuele latere Bijbelvertalingen waarbij
achteraf wetenschappelijke feiten zijn toegevoegd tellen natuurlijk niet!
Dit is immers vergelijkbaar met het op één januari voorspellen van het winnend lotnummer van de oudejaarstrekking!
Dus, laten we eens beginnen met één begrensde Bijbeltekst die, volgens jouw,
het ultieme voorbeeld is van de zichtbaarheid van een Bijbels mirakel die een
welomschreven wetenschappelijk feit beschrijft die
aantoonbaar niet bekend kon zijn in de tijdsperiode waarin deze Bijbeltekst beschreven is en die alle
overige en meer voor de handliggende verklaringen
wetenschappelijk aantoonbaar uit sluiten.
Veel succes! Ik kijk uit naar jouw
ultieme voorbeeld! (Meer voorbeelden mag ook maar ik wil beginnen met één onderwerp).
Tot die tijd slaak je alleen maar wat loze, subjectieve, meningen die zeker niet gelijkwaardig zijn met
aantoonbare aardse verklaringen die we kunnen
waarnemen,
meten, dan wel redelijk betrouwbaar wetenschappelijk kunnen
achterhalen zonder er een toverdoos van mirakels aan toe te kennen.
Een voorbeeld van een wetenschappelijk betrouwbaar
historisch achterhaald verhaal is Troje!
Troje
is een
wetenschappelijk feit!...Hoewel het
paard van Troje over het algemeen -
zonder aanvullend bewijs - als mythe wordt beschouwd binnen de wetenschappelijke kringen! Maar wel een fantastisch verhaal!
Zoals er, zonder twijfel, fantastische verhalen in de Bijbel staan!
Maar een verhaal op zich heeft
natuurlijk geen enkele wetenschappelijke waarde of betekenis als je deze
alleen maar interpreteert, ongeacht
hoe je deze fantastische verhalen allen maar interpreteert.
In
dat opzicht heeft mijn
bewering/interpretatie dat de weinige strijders die in het paard konden zitten alleen maar de hele stad Troje konden veroveren
omdat deze strijders Uzi's hadden evenveel
waarde (geen dus!) als iedere andere
willekeurige uitspraak!
MvG, Wim.