De machine controleert de mens

Serieuze discussies over het menselijk denken en gedrag

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Dries
Forum fan
Berichten: 253
Lid geworden op: 26 jul 2013 03:14

De machine controleert de mens

Bericht door Dries »

Als de mens een machine is dan controleert die machine de mens.
Maar die machine kan ervaringen doorgaan die verstorend zijn voor die machine.
Traumatische ervaringen, slechte jeugd, foute personen, pech, gevoeligheden die eigen zijn aan de machine zoals autisme ofzo, enz.
En dat kan de machine verstoren en de mens verstoren.

Ondertussen zit de mens in zijn ervaring. Hij kan voor een stukje begrijpen wat er is fout gelopen en hoe. Maar dat is heel moeilijk om een volledig beeld te krijgen. En zijn beeld is natuurlijk vervormd door de ervaringen die hij heeft doorgaan. Psychologen kunnen helpen, andere mensen kunnen helpen. Maar het is niet voldoende. Het zou oneerlijk zijn om te stellen dat het beeld van de psycholoog zelf niet vervormd is.

Maar de machine heeft methodes om zichzelf te herstellen. Liefde is 1 methode. Zich losmaken van de wereld om zichzelf terug te vinden ofzo, bevrijding dus, dat kan ook werken. Zelfliefde kan een combinatie zijn van beide. En verbondenheid in ervaringen die zich bevrijden van andere ervaringen, enz.

Sommige mensen nemen een atttitude aan waarin zij zogenaamd de controle hebben. Narcisme kan daar een voorbeeld van zijn. Hij kan zichzelf prijzen omdat hij niet heeft ingegeven aan liefde om zo zichzelf te kunnen voorop stellen. Aldus, hij heeft niet ingegeven aan een methode ter herstel die eigen is aan de machine, de liefde dus, en daardoor heeft hij een controle verkregen. Maar ja... nu kan hij niet meer terug. Het is haast een doodlopend spoor. Hij raakt misschien niet meer van dat narcisme af. Hij zit vast. En wat zorgt ervoor dat hij vastzit?

Het is de machine. Hij heeft controle. Maar evenzeer wordt hij gecontroleerd.

En die persoon met narcisme kan natuurlijk tal van dingen verwezenlijken. Maar dat is ook de machine. Hij is niets anders dan de machine.

En zo is het voor eenieder. Er is enkel de machine. Want jij bent omvat door de machine. Een onderdeel.

Maar trek het u niet aan. Want de machine heeft methodes om zichzelf te herstellen. En men kan dat proberen. Maar het volstaat niet om ervaringen te doorgaan terwijl men zich blijft beschouwen als iets dat anders is dan de machine. De mens kan een zelfbeeld vormen maar hoe men denkt vanuit dat zelfbeeld is veel meer dan dat zelfbeeld. Veel onderliggende dingen. Het negeren van de machine dus. :)

Het lijkt meer te gaan over het openstaan tot ervaringen om zo werkelijk te veranderen. Het opdoen van inzichten kan helpen maar volstaat niet. En het maakt de situatie mogelijk erger. Dat was mijn grote fout.

En ik moest dat zeggen van Laure. Want zij is veel slimmer dan ik.
Gebruikersavatar
axxyanus
Moderator
Berichten: 11886
Lid geworden op: 08 nov 2008 21:23

Re: De machine controleert de mens

Bericht door axxyanus »

Dries schreef: 15 feb 2025 22:35 Als de mens een machine is dan controleert die machine de mens.
Wat bedoel je hier juist mee? Als de mens een machine is, lijkt het mij onzinnig om dan te stellen dat die machine de mens controleert, want dat lijkt me nu juist een zin die ervan uitgaan dat machine en mens twee entiteiten zijn en niet één zoals het uitgangspunt lijkt te veronderstellen.

Ik kan van die openingszin evenveel maken als van: Als de auto een vervoermiddel is, dan controleert dat vervoersmiddel de auto.
Al mijn hier gebrachte meningen, zijn voor herziening vatbaar.
De illusie het verleden te begrijpen, voedt de illusie dat de toekomst voorspelbaar en beheersbaar is -- naar Daniël Kahneman
holog
Diehard
Berichten: 1241
Lid geworden op: 17 aug 2019 08:33

Re: De machine controleert de mens

Bericht door holog »

Dries schreef: 15 feb 2025 22:35 En ik moest dat zeggen van Laure. Want zij is veel slimmer dan ik.
Wie is Laure?
Degrowth is a civilation-killer, it's the little death that brings total annihilation. mass scale demoralization from cultural steering. growth is life, degrowth is death. it's that simple.
Dries
Forum fan
Berichten: 253
Lid geworden op: 26 jul 2013 03:14

Re: De machine controleert de mens

Bericht door Dries »

Ik bedoel, de mens is deterministisch. Maar er is een verschil met andere dingen zoals een ster die uiteindelijk ontploft of een plantje dat uitdroogt bij gebrek aan water. Dat is deterministisch maar het eindresultaat is gekend.

Maar de mens heeft een extra troef omdat de machine kan veranderd worden vanuit zichzelf. Het proces is deterministisch maar het eindresultaat is niet gekend.

Laure
Gebruikersavatar
TIBERIUS CLAUDIUS
Superposter
Berichten: 7059
Lid geworden op: 02 mei 2017 18:24
Locatie: CAPRI

Re: De machine controleert de mens

Bericht door TIBERIUS CLAUDIUS »

Dries schreef: 16 feb 2025 20:12 Ik bedoel, de mens is deterministisch. Maar er is een verschil met andere dingen zoals een ster die uiteindelijk ontploft of een plantje dat uitdroogt bij gebrek aan water. Dat is deterministisch maar het eindresultaat is gekend.

Maar de mens heeft een extra troef omdat de machine kan veranderd worden vanuit zichzelf. Het proces is deterministisch maar het eindresultaat is niet gekend.

Laure
Eens zal dat (of is misschien al) achterhaald, daar er zelflerende programma's mogelijk zijn.
Een machine zou zich dus kunnen dupliceren met aanpassingen.
En als er nu meer keizers zijn geweest dan maanden, wat dan, geachte senatoren?
Gebruikersavatar
heeck
Ontoombaar
Berichten: 11773
Lid geworden op: 21 aug 2006 14:19
Locatie: Leeuwarden

Re: De machine controleert de mens

Bericht door heeck »

Dries schreef: 16 feb 2025 20:12 Ik bedoel, de mens is deterministisch. Maar er is een verschil met andere dingen zoals een ster die uiteindelijk ontploft of een plantje dat uitdroogt bij gebrek aan water. Dat is deterministisch maar het eindresultaat is gekend.

Maar de mens heeft een extra troef omdat de machine kan veranderd worden vanuit zichzelf. Het proces is deterministisch maar het eindresultaat is niet gekend.

Laure
Het veranderen van DNA gebeurt al op grote schaal zolang het maar geen mensen betreft.
En hoe de troef uit kan worden gespeeld ligt niet voor de hand!
Zie o.a.
https://www.rathenau.nl/nl/mogen-we-dna ... odificatie
Wereldwijd is afgesproken dat de mens het DNA van de mensheid niet zal veranderen. Maar het kan wél: aanpassen van wat ook wel ‘de kiembaan’ wordt genoemd. En er nog steeds discussie over die afspraak. Dit artikel zet op een rij waarover het gaat.

Roeland
Begrip is een waan met een warm gevoel. Dus Mijdt Spijt.
Gebruikersavatar
MaartenV
Bevlogen
Berichten: 3837
Lid geworden op: 28 mei 2013 19:03

Re: De machine controleert de mens

Bericht door MaartenV »

Ja, de mens is als een biologische machine, zou je kunnen zeggen. Dat is hoe een dokter of anatoom naar je lichaam kijkt bijvoorbeeld.
Extra-ordinary evidence needs extra-ordinary funding... (Avi Loeb)
Plaats reactie