Actueel zijn steeds weer de Sinterklaas en Kersttradities.
Minder bekend is de mate, waarin ze zijn verweven in de diverse culturele uitingen in de diverse gebieden in de wereld.
En dan met name de niet christelijke aspecten ervan.
Wel overeenkomstig daaraan zijn vaak de sterk moraliserende achtergronden.
Maar vooral ook de verwevenheid met de natuur, alsook de menselijke natuur/aard om dat op meer of minder onspannen en dus op speelse wijze vast te leggen. Dit naast of als reactie op de meer strenge/dogmatische manier.
Peter van Velzen schreef: ↑04 jan 2022 01:55
Overigens Ncolaas van Myra heeft waarschijnlijk echt bestaan en misschien zelfs sneeuwwitje. maar de verhalen erover kloppen vast niet. Die verhalen zijn vaak helemaal verzonnen,
Ncolaas van Myra heeft werkelijk bestaan en is ook van grote invloed geweest.
De verhalen in de volksmond zijn inderdaad vooral legenden.
De kern is dat hij geld gaf aan de armen, maar de wonderen zijn van latere datum.
Waarvan dit één van de eerste verhalen is, wat geleid heeft tot
het Sinterklaas verhaal.
De arme man en zijn drie dochters.
Nadat voor de derde keer het geld in zijn raam werd gegooid, ging hij achter de weldoener aan. Pas toen ontdekte hij dat het Nicolaas was die het geld door het raam gooide.[27][28] Van de geldbuidels, die door een open raam werden gegooid, wordt later gezegd dat ze in de schoenen terechtkwamen die voor de haard stonden te drogen. Soms zijn de geldbuidels weergegeven dan wel geïnterpreteerd als sinaasappels of mandarijnen. Dit verhaal verklaart ook het strooigoed en het zetten van de schoen. Drie zakjes met goud staan symbool voor Sint-Nicolaas. Ook de munten van chocolade die vaak deel uitmaken van het strooigoed gaan op dit verhaal terug
Dit is slechts één van de culturele uitingen, die in de loop van de jaren wel aangepast zijn, maar in de kern dit soort verhaal als oorsprong heeft.
Vanwege de chrstelijke geschiedenis zijn dat vooral gebeurtenissen vanuit een christelijk denken, maar deze verschijnselen vind men binnen alle culturen.
Soms cultuur overstijgend, of zich vermengend met soortgelijke vervolgen via andere verhalen, vaak al uit voor christelijke tijden.
Zoals de verhalen van
Father Christmas, uit oude engelse verhalen en gewoonten, samen met de elementen van onze Sinterklaas, zich sinds de 2e helft van de 19e eeuw ontwikkelde tot de
Amerikaanse kerstman Santa Claus. Duidelijk met elementen uit diverse culturen van de immigranten. Zijn uiterlijke kenmerken niet ontwikkeld, maar wel bekend geworden door de
Coca Cola reclames sinds 1931.
En ook sterke kenmerken uit het oude
Joelfeest mede werden ingebed.
Bij Sinterklaas doet pas sinds half 19e eeuw
Zwarte Piet in zijn huidige verschijningsvorm zijn intrede.
Waarom zwart zijn verschillende speculatie over, maar niet vanuit oude traditie.
Dit in tegenstelling tot het stoppen van stoute kinderen in een zak.
Verhalen over de man met de zak.
Verhalen, zoals die van de aloude Midden Europese
Krampus, worden aangepast en binnen de normen van de tijd, ingelast.
Ik zag zoveel bronnen met gegevens, dat ik de laatste vnl. dmv. linken heb weergegeven.
Bij inhoudelijke reactie op een detail kan daar dan mede uit worden geciteerd.