In een parallelle wereld had ik een gesprek over dit onderwerp met een bestuurslid van de Vrije Gedachte Leon Korteweg. Het artikel fascineerde hem en misschien kan hij er nog iets mee op het moment dat hij zich weer stort op Wikipedia.
Zonder uitgebreide research bracht hij enkele punten in, die ik maar even naast de al bestaande leg.
Vlastuin schreef:Nederlanders die aan de slavenhandel hebben meegedaan, meenden soms dat er vóór Adam en Eva andere mensen zijn geweest waarvan de negers en de indianen zouden afstammen.
Nou ik weet niet waar Vlastuin dat vandaan haalt, ik heb er nog nooit over gehoord. Wel over de Hamitische theorie: dat de Afrikanen afstammen van Noachs zoon Cham en daarom vervloekt zijn, zwart werden en uitgebuit mochten worden. Dat idee zie je vooral in de 19e eeuw, maar toen bestond die hele slavenhandel allang. Het zou absurd zijn om te veronderstellen dat er vóór Adam en Eva andere mensen zouden zijn geweest als je vast wilt houden aan een letterlijk scheppingsverhaal, en tot Darwin (1859) deed vrijwel iedereen dat .
Merk ook de framing en generalisaties op. 'Nederlanders' dreven slaven, maar 'christenen' beseften dat iedereen uit Adam geboren was en dus gelijk was . Alsof tussen ca. 1590 en 1863 niet de overgrote meerderheid van Nederlanders christen was. -99% waarover je het al had-. Pas in 1899 was het aantal onkerkelijken 2.2%, er waren toen ook zo'n 5% joden. De implicatie dat iedereen die slaven had of handelde geen christen zou zijn, is een zware beschuldiging aan het adres van niet-christenen, of een verhulde “No True Scotsman”. Volgens meneer de theoloog waren rassentheoretici dus in zekere zin niet-christenen als we zijn generalisering serieus zouden moeten nemen, maar dat deden we natuurlijk allang niet meer!
Neem Arthur de Gobineau, één van de beruchtste rassendenkers, wiens belangrijkste werk werd gepubliceerd vóór de Origin of Species en er dus niet door beïnvloed kon worden.Hij geloofde dat God de rassen gelijk had geschapen, maar dat rassenvermenging tot degeneratie leidde en dat de blanken het best ontwikkeld waren. Niets meer of minder dan christelijk racisme!
Nog een punt uit de laatste alinea van de paragraaf dat uiterst zwak is. Het stelt dat oudtestamentische en nieuwtestamentische slavernij acceptabel genoeg was en dat vroegmoderne en 19de-eeuwse slavernij er niet mee gerechtvaardigd kon worden (ook al zijn ze dat historisch wel). Het idee dat 'we in het OT zorg voor de zwakkere tegenkomen' impliceert dat slaven 'nou eenmaal zwakker zijn en je daarom wel lief tegen ze moet doen'. zoals een slaaf niet doodslaan, maar als deze na een dag of 2 opknapt na een flinke mishandeling is het oké zeker? (Ex:21:26)
De centrale stellingen van Klink worden helemaal niet weerlegd., dat er überhaupt geen slavernij zou moeten bestaan, laat staan dat deze gereguleerd zou worden door een God, als deze God goed is en "op termijn" wil dat slavernij wordt afgeschaft
De Tora werd zo'n 2500 jaar geleden geschreven, het is gruwelijk dat God zo lang op zich laat wachten. Weg met het klassieke "vrije wil"-argument als uitvlucht dat het Gods schuld is: God is de dader of minstens de grootste medeplichtige aan de slavernij. De enige manier om God vrij te pleiten van de slavernij is te erkennen dat deze waarschijnlijk niet bestaat, of niet tegelijkertijd algoed, almachtig en alwetend is, anders had hij het wel voorkomen, en al helemaal niet hoogstpersoonlijk ingesteld.
Ik acht het niet bewezen dat het christelijk geloof noodzakelijk was voor de afschaffing van slavernij, zeker niet als haar fundamentele geschriften die zo duidelijk reguleren en aanmoedigen. Dat de eerste abolitionisten een handjevol quakers en mennonieten waren, bewijst niet het tegendeel. Zoals er ook valt te lezen, heeft de Verlichting de strijd tegen de slavernij algemeen gemaakt. En het waren de atheïstische Franse revolutionairen die in de Franse koloniën (vooral Saint-Domingue, waar een slavenopstand was uitgebroken die men niet gewelddadig kon en wilde onderdrukken) de slavernij afschaften. (Met dank aan Leon voor deze bijdrage aan ons forum, meer van hem staat in
De Vrijdenker).
Is de leegte niet een weldaad, geeft stilte niet veel rust, waarom moet onder leiding van dominees, goeroes, therapeuten en anderen alles kapot gezingeeft worden?