Ontwikkelingspsychologie als verklaring voor religie

Hier kan gedebateerd worden over de nieuwste ontwikkelingen in de wetenschap.

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
Peter van Velzen
Moderator
Berichten: 16547
Lid geworden op: 02 mei 2010 10:51
Locatie: ampre muang trang thailand

Ontwikkelingspsychologie als verklaring voor religie

Bericht door Peter van Velzen » 24 nov 2014 16:13

Volgens George W. Oesterdiekhoff is religie het beste te verklaren vanuit de ontwikkelingspsychologie. Hij ziet de religie als een uiting van de psychologische ontwikkeling van een achtjarig kind. Ik heb er met verwondering kennis van genomen! Enerzijds, lijkt het prima te kloppen, maar anderszijds ken ik toch vele volwassen mensen, die in mijn ogen niet minder ontwikkeld zijn dan ik, die nog altijd aan een geloof in god en een onstervelijk ziel vasthouden.

Ik denk dat het iets ingewikkelder is dan dat. In de meeste aspecten zijn de meeste gelovigen helemaal niet minder ontwikkeld dan ik, maar wel hechten nog steeds aan bepaalde zekerheden uit hun kindertijd. Toen je nog niet zelf hoefde na te denken maar op je ouders en opvoerder kon vertrouwen. Dat vertrouwen kan zee groot zijn Ik kan mijn kleinkinder hoog optillen met hun hoofd naar beneden zelfs, en ze hebben er alle vertrouwen in dat ze niet zullen vallen.
Voor in het aangezicht van de dood - denk ik - willen veel volwassenen graag dat kinderlijk vertrouwen handhaven. Terwijl ze - zo blijkt uit hun heftige verzet tegen ziektes als kanker - best weten dat de dood echt is en het leven na de dood, maar fantasie.

Ik acht daarom gelovigen niet echt achter in hun ontwikkeling. Ze weten het net zo goed als ik, maar ze willen een klein stukje van hun kinderlijk vertrouwen blijven vasthouden. dat denk ik eerder.

Wat denken jullie.
Ik wens u alle goeds

Gebruikersavatar
MoreTime
Bevlogen
Berichten: 1864
Lid geworden op: 28 sep 2011 15:54

Re: Ontwikkelingspsychologie als verklaring voor religie

Bericht door MoreTime » 25 nov 2014 16:15

Peter van Velzen schreef: Ik acht daarom gelovigen niet echt achter in hun ontwikkeling. Ze weten het net zo goed als ik, maar ze willen een klein stukje van hun kinderlijk vertrouwen blijven vasthouden. dat denk ik eerder.

Wat denken jullie.
Ik denk dat je gelijk hebt als het gaat om het feit dat men wíl vasthouden aan een bepaalde zekerheid. Ik denk ook dat mensen daarin heel ver kunnen gaan en dat het geloof van iemand in die zekerheid niet altijd betekent dat men bewust is van een bepaalde mate van zelfbedrog. Dus wat je zegt 'ze weten het net zo goed als ik dat het fantasie is', dat lijkt me niet voor alle gelovigen opgaan.

Diegene die het wel weten, of vermoeden, die redden het misschien middels het oplossen van de cognitieve dissonantie.
Er zijn er ook voor wie het gelovig wereldbeeld zo vanzelfsprekend is dat men er gewoonweg niet aan twijfelt.
"Het goede leven is een leven ingegeven door liefde en geleid door kennis.", Bertrand Russell.

Plaats reactie