Socialist cars

Moderator: Moderators

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Socialist cars

Bericht door Jagang » 18 okt 2010 01:00

Afbeelding
Inleiding

Voor de liefhebbers van de automobiele geschiedenis, heb ik wellicht nog een leuk draadje in de koker.

Wanneer we denken aan klassiekerliefhebbers, denken we al snel aan taferelen waarin heren van enigzins gevorderde leeftijd, die op een zonnige zomerzondag hun antieke Citroën DS, Mercedes W123, Volkswagen Kever of Opel Kadett staan te poetsen.

Auto's die ooit vrij algemeen waren in het straatbeeld, en die bij veel mensen een gevoel van nostalgie naar boven brengen.
Voor sommige oldtimers geldt zelfs dat ze nog steeds vrij algemeen zijn.
Wie kijkt er bijvoorbeeld verrast op van een Volvo Amazon (op LPG)?
En wie wordt er niet met enige regelmaat herrinnerd aan de tijdloze lijnen van de Citroën DS?

Zelf heb ik een smaak op dit gebied, die velen zullen bestempelen als "eigenaardig".
Anderen verklaren me wellicht tot gek.

Maar daar heb ik me nooit erg veel van aangetrokken, en ik wil de lezers van deze draad aanmoedigen tot het werpen van een eerlijke blik in de automobiele historie.

Wie praat over Lada's, trabanten en Skoda's (uit het pre-Volkswagen tijdperk), heeft al snel de lachers op zijn hand.
Grappen over kofferbakverwarming, tennisballen op trekhaken en waardeverdubbeling bij de benzinepomp laten dan vaak niet lang op zich wachten.

Maar als we eens terugkijken naar de geschedenis, zou het dan eerlijk zijn om te stellen dat de Oost-Europese merken geen recht hebben op een plaats tussen andere autoklassiekers?

Ik denk dat we deze vraag vrij eenvoudig kunnen beantwoorden, want als er een ding is dat Lada, en Skoda bijvoorbeeld gemeen hebben met de modellen die in de eerste alinea werden beschreven, dan is het wel dat deze auto's hier ooit ook vrij algemeen waren, en ondanks de grappen heel aardig werden verkocht.

Na de val van het Sovjet-communisme, leek men de voertuigen in kwestie echter wel zo snel mogelijk te willen vergeten.
In een tijdsbestek van 3, 4 jaar verdwenen de Lada's en Skoda's stilletjes maar vlot uit ons straatbeeld.
Vanwege de lage restwaarde alhier waren het geliefde objecten voor handelaars, die hun kans schoon zagen om deze auto's tegen een nog altijd aanzienlijk bedrag te verkopen in hun respectievelijke vaderlanden, waar dit een einde betekende aan het jarenlang moeten wachten op een vervoermiddel.

Merken als Hyundai zouden voortaan dominant zijn in de 'budget klasse" hier.

Maar ondanks het feit dat "Sovjet-auto's" in de lage landen tegenwoordig bijna zeldzamer zijn dan Ferrari's, zijn er toch nog heel wat mensen die vroeger zijn opgegroeid in een gezin waar men een oostblokker voor de deur had staan.
De redenen hiervoor konden variëren, maar het is een gegeven dat de prijs een sterk verkoopargument was.
Voor een bedrag tussen de 10.000 en 12.000 harde Nederlandse guldens, had je een auto die ruim plaats bood aan vier tot vijf passagiers, met in het geval van de Lada, een flinke bagageruimte.
(Dit was bij de Skoda's met hun achteringeplaatste motor wat minder.)

Wanneer men een budget had van 10.000 euro, en een Fiat Panda of Suzuki Alto niet voldeed, waren oostblokkers als gezinsauto vaak dé optie.
En voor wie zijn auto niet elke twee jaar wilde omruilen, was de lage restwaarde ook geen ramp.
Gezinnen reden ze gewoon op, en voor oudere echtparen was het vaak de laatste auto voor met name zondagsritjes naar de (klein)kinderen.

Zelf ben ik "aangestoken" omdat mijn vader vroeger twee oostblokkers heeft gehad.

Eerst een Lada 1500 Combi, die zeer betrouwbaar was, en daarna een Skoda 105L, die helaas wat minder betrouwbaar was.
Dit had niks met het merk of type te maken, maar met de exemplarisch wisselende kwaliteit van auto's uit de voormalige Sovjet-Unie.
Het ene exemplaar was schier onverwoestbaar, terwijl je met het volgende niets dan narigheid meemaakte.

Enfin: Als je met een "cold war classic" naar een oldtimershow gaat, heb je over belangstelling niet te klagen.
De reactie's kunnen verschillen, maar uiteindelijk blijkt dat óók déze voertuigen nostalgische gevoelens kunnen opwekken, en omdat ze relatief schaars zijn, trekken ze vaak meer belangstelling dan bijv. die glimmende mercedes die er vlak naast staat.
Het zien van een oostblokker wordt vaak gevolgd door een "Oh, ja!", waarna verhalen over ouders, opa's en ome's niet van de lucht zijn.

Ik denk dat dit voldoende is om te kunnen vaststellen dat de Oost-Europese auto ook hier weldegelijk een historische basis heeft.

Maar er is meer.
De autogeschiedenis van de Sovjet-unie is bij dit alles ook nog vrij schimmig geweest voor ons.
Er zijn namelijk ook nog de nodige merken die het westen niet of nauwelijks gehaald hebben.
Wie kent ZAZ, GAZ, of AZLK, bijvoorbeeld?

Ik denk dat zelfs auto's die het westen niet gehaald hebben, interessant kunnen zijn.
In zekere zijn zijn ze exotisch.
Tegelijkertijd heeft elke oostblokker een verhaal.
Een verhaal dat vaak gaat over het kleine beetje vrijheid dat de automobiel bracht onder mensen in de Sovjet-unie. Een klein beetje vrijheid in een vaak vrij grauw bestaan.
Maar ook een verhaal over cynisme, wanneer je kijkt naar de grote limousine's waarin partijbonzen, die iedereen tot "gelijk" uitriepen, zich doorgaans pleegden te verplaatsen.

Deze voertuigen verdienen ook een plaats in de automobiele geschiedenis, omdat ze vaak goed laten zien wat er mis was aan het systeem dat ze voortbracht. Iets dat met het voortschrijden van de tijd steeds evidenter werd, omdat de tijd in de fabrieken stilstond.

Tot zover mijn (preventieve) pleidooi voor de erkenning van de Oost-Europese auto, als deel van ook onze automobiele geschiedenis.

Onder deze post zal ik foto's van oostblokkers gaan plaatsen, waarvan vele zelf gemaakt gedurende de OMMMA in 2009 te Magdeburg, Duitsland.

Bij gebrek aan eigen materiaal, zal ik ook ander materiaal gebruiken.

Veel kijk & leesplezier.
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
Fenomeen
Superposter
Berichten: 6024
Lid geworden op: 15 feb 2004 10:53
Locatie: Rotterdam

Re: Socialist cars

Bericht door Fenomeen » 18 okt 2010 01:14

Jagang schreef: Zelf heb ik een smaak op dit gebied, die velen zullen bestempelen als "eigenaardig".
Anderen verklaren me wellicht tot gek.
Nee hoor.

# Ein himmelblauer Trabant rollte durch's Land, mitten im Regen, ladada ladadieda#
Poor is the man whose pleasures depend on the permission of another - Madonna

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Socialist cars

Bericht door Jagang » 18 okt 2010 01:44

En laten we even beginnen met de cynische kant.
Een auto voor diegenen die in het communistische tijdperk net iets gelijker waren dan de rest.
Afbeelding

De tatra T603 was in alle opzichten een opmerkelijk, bij zijn verschijning in 1956.
Het reliëf in de spatschermen voor, doet nog enigzins denken aan de oude SAAB 93/96, maar voor de rest gaat elke gelijkenis met andere merken en type's mank.

De wagen was een bijzondere combinatie van technieken.
Het was een ruime limousine voor Partij-officials of voor de geheime dienst, met achterin een luchtgekoelde (!) V8 motor met bovenliggende nokkenassen, van eerst 2545, en later 2472 cc, die via een transaxle versnellingsbak en pendelassen het vermogen aan de wielen bracht.

Het type op de foto is een 603 van een latere productiedatum, gezien de vier koplampen.
Vroegere exemplaren hadden drie koplampen achter een strook plexiglas.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tatra ... G_6762.JPG

Het motorgeluid klinkt een beetje als een kruising tussen een porsche 911, en een rochelende Amerikaanse V8.
http://www.youtube.com/watch?v=KlVOVmCV ... re=related
Let ook op de gedeelde, panoramische achterruit.

Begin jaren '70 moest de T603 plaats maken voor de strakker gelijnde* 613.

(*Door Vignale)

Rechts op de foto, naast de Tatra, is nog een Moskvich 411 te zien.
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
doctorwho
Ontoombaar
Berichten: 10598
Lid geworden op: 19 mei 2005 12:53
Locatie: tardis

Re: Socialist cars

Bericht door doctorwho » 18 okt 2010 08:17

Hier een collega autofiel
Heb zelfs ooit overwogen zo'n luchtgekoelde tatra aan te schaffen vanwege de fraaie lijnen. End atin de tijd dat deze nog voor weggeefprijzen te krijgen waren. Er is nu vrijwel geen aanbod meer, waar zijn ze gebleven? Heb echter vanwege de betere onderdelenvoorziening voor een sinaasappel oranje SAAB96 met achterstallig technisch onderhoud gekozen .
AfbeeldingDe SAAB is na opgeknapt te zijn een paar jaar gereden en in de stalling verdwenen en uiteindelijk verkocht aan een baasje die er goed voor zou zorgen. Heb mij tot nu toe op rationele en financiële gronden kunnen beheersen in mijn automobiele enthousiasme. Deze beperkt zich nu tot het jaarlijks een reden verzinnen om mijn auto in te ruilen op die volgende wagen die je gehad moet hebben. Over oostblokwagens gesproken de lada NIVA heeft lang hoog op mijn verlanglijstje gestaan. Inmiddels is deze wens overgegaan naar een landrover 110. Maar de realiteit noopt mij een moderner voertuig te verkiezen gelukkig wel weer een SAAB.
Wie atheïsme een geloof noemt kan tot niets bekeerd worden
The person who calls atheism a religion can be converted to nothing

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Socialist cars

Bericht door Jagang » 18 okt 2010 14:31

@ DochtorWho: De kosten voor het houden van een oldtimer kunnen anders reuze meevallen, hoor.
De verzekeringspremie is minimaal, en belasting betaal je niet, als de auto oud genoeg is.

Het is wel handig als je een ruimte hebt om de auto te stallen.

Zelf heb ik drie oudjes, en een auto voor het dagelijkse werk.
Want het is een leuke hobby, maar je kan je toch niet volledig afhankelijk maken van de goede wil van een klassieker. :wink:

Vanavond post ik wat meer, denk ik.
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
Blackadder
Ervaren pen
Berichten: 991
Lid geworden op: 22 okt 2008 16:03

Re: Socialist cars

Bericht door Blackadder » 18 okt 2010 14:52

de ouders van een schoolvriend hadden jarenlang 2 lada stations ipv 1 'wat duurderde' auto. Heb daar heel wat ritjes in gemaakt.

Toch blijf ik van mening dat ook toen (eind jaren 80) je beter af was met een gebruikte duitse of japanse auto dan met een nieuwe lada voor het zelfde geld. Voor 8000- 10.000 kon je een prima gebruikte honda accord kopen of een opel ascona / rekord, ford sierra etc (tientallen modellen keuze) als je veel ruimte nodig had. Wij hadden bv een renault 21 nevada, veel groter dan die lada en gebruikt net zo voordelig.
May the Lord hate you and all your kind, may you be turned orange in hue, and may your head fall off at an awkward moment.'

Gebruikersavatar
biemer
Ervaren pen
Berichten: 892
Lid geworden op: 08 mei 2010 23:14

Re: Socialist cars

Bericht door biemer » 18 okt 2010 21:38

Hallo Jagang . Oldtimers interesseren mij ook. Ik heb er zelf ook een aantal...
Mss leuk om te vermelden is dat vele oostblokkers in licentie zijn gemaakt (gejat) van west europese bedrijven. Denk aan Fiat (Lada,Polski), Renault (Dacia) en YAZ (NSU)
"Overtuiging is een grotere vijand van de waarheid dan leugens." (Uit het boek Menselijk, al te menselijk, deel 1 §483)

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Socialist cars

Bericht door Jagang » 18 okt 2010 21:55

biemer schreef:Hallo Jagang . Oldtimers interesseren mij ook. Ik heb er zelf ook een aantal...
Mss leuk om te vermelden is dat vele oostblokkers in licentie zijn gemaakt (gejat) van west europese bedrijven. Denk aan Fiat (Lada,Polski), Renault (Dacia) en YAZ (NSU)
Met de laatste bedoel je denk ik ZAZ?
Hoewel je met Lada en Dacia goed zit, zit je met ZAZ fout.
ZAZ was geen licentieprodukt, en qua vormgeving enigzins geïnspireerd op de NSU.
De techniek was echter totaal anders, met een luchtgekoelde V-4 achterin.
Overigens leek de eerste ZAZ aan de voorkant meer op de Fiat 600, maar dan met een andere kont, en ook toen had de (Oekraïnse) ZAZ al een luchtgekoelde V-4.

En zelfs bij de lada (van oorsprong FIAT 124), zijn er de nodige technische aanpassingen doorgevoerd, om beter opgewassen te zijn tegen het uiteenlopende Russische klimaat, en de slechtere wegen daar.
Laatst gewijzigd door Jagang op 18 okt 2010 22:11, 1 keer totaal gewijzigd.
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Socialist cars

Bericht door Jagang » 18 okt 2010 22:09

Blackadder schreef:de ouders van een schoolvriend hadden jarenlang 2 lada stations ipv 1 'wat duurderde' auto. Heb daar heel wat ritjes in gemaakt.

Toch blijf ik van mening dat ook toen (eind jaren 80) je beter af was met een gebruikte duitse of japanse auto dan met een nieuwe lada voor het zelfde geld. Voor 8000- 10.000 kon je een prima gebruikte honda accord kopen of een opel ascona / rekord, ford sierra etc (tientallen modellen keuze) als je veel ruimte nodig had. Wij hadden bv een renault 21 nevada, veel groter dan die lada en gebruikt net zo voordelig.
Zoals ik al zei laten oost-Europese wagens vaak ook goed zien wat er mis was met het systeem dat deze auto's produceerde.
Vernieuwing was vrijwel uitgesloten, en bovendien was er op de thuismarkt toch geen concurrentie.
Maar sommige mensen gaven er nou een keer de voorkeur aan om nieuw te rijden.
En zeker als je een leek bent, valt daar natuurlijk wel wat voor te zeggen.
Met een tweedehands auto liep je immers óók weer het risico dat je anderman's ellende in huis haalde.
En dan hebben we het nog niet eens gehad over het feit dat garage's hun gebruikte auto's verkopen voor een bedrag dat aanzienlijk hoger ligt dan de dagwaarde. En de garantieregelingen voor een nieuwe oostblokker lagen nog altijd een stuk gunstiger dan die voor gebruikte auto's.

Maar dat is in dit topic allemaal een beetje naast de kwestie.

Feit blijft namelijk dat ze hier in redelijke aantallen verkocht zijn, en dat er daarom ook de nodige mensen zijn die herinneringen aan deze voertuigen koesteren.

Dáárom is het m.i. al gerechtvaardigd om te stellen dat ook deze wagens deel uitmaken van ons technisch erfgoed.
Zowel vanwege persoonlijke herinneringen, als vanwege datgene waar ze symbool voor staan. :)
Laatst gewijzigd door Jagang op 18 okt 2010 22:15, 1 keer totaal gewijzigd.
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Jinny

Re: Socialist cars

Bericht door Jinny » 18 okt 2010 22:10

Daar ik sinds jaar en dag in het bezit ben van een kadett uit 1970 (B2) lees ik dit topic met uitermate grote belangstelling.
Mijn achtergrond van mijn vorige professie zal daar ook mee te maken hebben.

Gebruikersavatar
biemer
Ervaren pen
Berichten: 892
Lid geworden op: 08 mei 2010 23:14

Re: Socialist cars

Bericht door biemer » 18 okt 2010 22:29

Jagang schreef:Hoewel je met Lada en Dacia goed zit, zit je met ZAZ fout.
ZAZ was geen licentieprodukt, en qua vormgeving enigzins geïnspireerd op de NSU.
Je hebt gelijk. Ik gooide Yalta en ZAZ door elkaar. Die ZAZ 1200 V4 is wel jatwerk geweest......
"Overtuiging is een grotere vijand van de waarheid dan leugens." (Uit het boek Menselijk, al te menselijk, deel 1 §483)

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Socialist cars

Bericht door Jagang » 18 okt 2010 22:35

biemer schreef:
Jagang schreef:Hoewel je met Lada en Dacia goed zit, zit je met ZAZ fout.
ZAZ was geen licentieprodukt, en qua vormgeving enigzins geïnspireerd op de NSU.
Je hebt gelijk. Ik gooide Yalta en ZAZ door elkaar. Die ZAZ 1200 V4 is wel jatwerk geweest......
De vormgeving is sterk geïnspireerd op die van de NSU Prinz, maar toch zijn er ook op dat gebied nog wel de nodige verschillen, wanneer je ze naast elkaar zet.

Afbeelding
ZAZ 968

Afbeelding
NSU Prinz

Men was dus niet vies van een kijkje in de keuken van westerse fabrikanten, maar het betreft hier toch zeker geen exacte kopie.

Overigens was Yalta ook ZAZ, maar Yalta werd gebruikt als exportnaam.
(Net zoals Lada eigenlijk VAZ is.)

Afbeelding

ZAZ/Yalta 965A

Tot en met de B-zuilen leek de 965a sterk op een FIAT 600.

Deze auto's hadden een paar aardigheidjes.
Zo zat er bij de 968 een luikje in de vloer, waardoor men op de bevroren Siberische meren kon vissen.
En er was een standkachel op benzine aan boord, waardoor men de motor kon afzetten zonder dat men het er koud bij kreeg.

Beide type's zijn ook in Nederland voorgesteld, en het schijnt dat er van elk zelfs een handjevol zijn verkocht.
Maar wie weet dat nog?

Voor wat meer info: http://en.wikipedia.org/wiki/ZAZ
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
biemer
Ervaren pen
Berichten: 892
Lid geworden op: 08 mei 2010 23:14

Re: Socialist cars

Bericht door biemer » 19 okt 2010 09:35

Ok bedankt voor de info.

Wist je dat de auto van wijlen Stalin in Finland te koop staat (stond?)
"Overtuiging is een grotere vijand van de waarheid dan leugens." (Uit het boek Menselijk, al te menselijk, deel 1 §483)

Gebruikersavatar
Ali
Banned
Berichten: 2910
Lid geworden op: 20 sep 2008 01:58

Re: Socialist cars

Bericht door Ali » 19 okt 2010 11:18

Jim schreef:Daar ik sinds jaar en dag in het bezit ben van een kadett uit 1970 (B2) lees ik dit topic met uitermate grote belangstelling.
Mijn achtergrond van mijn vorige professie zal daar ook mee te maken hebben.
Broodbakker?

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Socialist cars

Bericht door Jagang » 19 okt 2010 13:53

biemer schreef:Ok bedankt voor de info.

Wist je dat de auto van wijlen Stalin in Finland te koop staat (stond?)
Nee, daar had ik geen idee van.
Lijkt me ook maar lastig te onderhouden in het westen, zo'n ZIS of ZIL.

Hier een paar ZAZ' 968 die ik in 2009 tegenkwam op de OMMMA.
Ongelofelijk; deze mensen waren helemaal vanuit Rusland naar Magdeburg gekomen!

En da's knap, want als er één type auto is die behoorlijk stereotype-bevestigend is voor de Oost-Europese auto, dan is het wel de ZAZ 968.

Afbeelding

Voor wie nog geïnteresseerd is in het motorgeluid, dat een beetje het midden houdt tussen dat van een VW kever en een zitmaaier: http://www.youtube.com/watch?v=syPp8HuPBtc

(Critici noemden de gebruikte V-4 ook wel een "geknikte Volkswagen motor".)
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Plaats reactie