Apen geloven in God

Opvallende zaken, schokkende gebeurtenissen, bizarre verhalen enz. Valt je iets op in de media zet deze artikelen dan hier!!

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
Jan van Lennip
Diehard
Berichten: 1134
Lid geworden op: 13 mar 2012 15:36

Apen geloven in God

Bericht door Jan van Lennip » 08 mar 2016 12:51

Wetenschappers hebben ontdekt dat sommige chimpansees wel heel bizar gedrag vertonen: ze gooien met stenen tegen bomen en stapelen ze vervolgens opeen. Ze vermoeden dat de dieren de rituelen uitvoeren omdat ze in een god geloven.

Door middel van camera’s konden de onderzoekers het gedrag van de apen bestuderen. Ze ontdekten dat de dieren stenen naar bomen dragen en daar een soort van altaar bouwden. De gedenkplaatsen waren eigenlijk niet meer dan een opeenstapeling van stenen.

Wetenschappers zagen meteen de gelijkenis met de zogeheten steenmannetjes, de stenenformaties die de weg wijzen of die begraafplaatsen aanduiden. De rituelen die de apen uitvoeren wijzen op religieus gedrag. De onderzoekers concludeerden in een artikel op Nature dat de bestudeerde apen geloven in een god. :munky2:

Vandaag zijn er nog volkeren uit West-Afrika die deze handelingen uitvoeren om hun nabestaanden te herdenken. De rituelen zouden voortkomen uit het instinct.

Laura Kehoe, een van de betrokken wetenschappers, kreeg naar eigen zeggen kippenvel toen ze de beelden had bekeken. “Deze ontdekking kan een inzicht geven in de manier waarop menselijke rituelen zijn ontstaan”

bron
De beste manier om kritiek te voorkomen is door je mond te houden. Aristoteles

Gebruikersavatar
PietV.
Moderator
Berichten: 14443
Lid geworden op: 21 sep 2004 20:45
Locatie: Rotterdam

Re: Apen geloven in God

Bericht door PietV. » 08 mar 2016 13:08

Rituelen omdat ze in een god geloven lees ik niet in het artikel. Wel dat het te maken kan hebben met rituelen of de productie van geluid, markering van het territorium of een markeringsplek voor voedsel. Als het gaat om rituelen dan kan je nog kijken in evolutionair verband naar stammen die dit ook toepassen of hebben toegepast. En een rituele basis hoeft niet direct te betekenen dat er sprake is van een geloof in een god. Dat je elke dag een bepaald gedrag vertoont uit gewoonte en dit komt ook voor in groepsverband dan kan je daar het etiket ritueel opplakken zonder godsdienstige betekenis of hogere macht. Dat er later groeperingen zijn die hier een hogere macht aan vastkoppelen hoeft niet geassocieerd te worden met de oorspronkelijke betekenis. En dat kan gedrag zijn dat bijvoorbeeld het groepsgevoel versterkt.
Is de leegte niet een weldaad, geeft stilte niet veel rust, waarom moet onder leiding van dominees, goeroes, therapeuten en anderen alles kapot gezingeeft worden?

Gebruikersavatar
Jan van Lennip
Diehard
Berichten: 1134
Lid geworden op: 13 mar 2012 15:36

Re: Apen geloven in God

Bericht door Jan van Lennip » 08 mar 2016 15:08

PietV. schreef:Rituelen omdat ze in een god geloven lees ik niet in het artikel. Wel dat het te maken kan hebben met rituelen of de productie van geluid, markering van het territorium of een markeringsplek voor voedsel. Als het gaat om rituelen dan kan je nog kijken in evolutionair verband naar stammen die dit ook toepassen of hebben toegepast. En een rituele basis hoeft niet direct te betekenen dat er sprake is van een geloof in een god. Dat je elke dag een bepaald gedrag vertoont uit gewoonte en dit komt ook voor in groepsverband dan kan je daar het etiket ritueel opplakken zonder godsdienstige betekenis of hogere macht. Dat er later groeperingen zijn die hier een hogere macht aan vastkoppelen hoeft niet geassocieerd te worden met de oorspronkelijke betekenis. En dat kan gedrag zijn dat bijvoorbeeld het groepsgevoel versterkt.
In dit artikel worden de stenen stapels vergeleken met dergelijke stenen stapels die bekend zijn in de menselijke geschiedenis. Deze zijn voor uiteenlopende zaken gebruikt, veelal graven en heiligdommen. Deze voorbeelden zijn vaak gezien bij de eerste ontwikkelingen van religieus gedrag bij mensen. Aan de hand hiervan kan het stapelen van stenen bij chimpansees wijzen op eenzelfde instinct.
De beste manier om kritiek te voorkomen is door je mond te houden. Aristoteles

Gebruikersavatar
PietV.
Moderator
Berichten: 14443
Lid geworden op: 21 sep 2004 20:45
Locatie: Rotterdam

Re: Apen geloven in God

Bericht door PietV. » 08 mar 2016 15:37

Sta je nog steeds achter je titel en vind je het een goede omschrijving van dit artikel?
Is de leegte niet een weldaad, geeft stilte niet veel rust, waarom moet onder leiding van dominees, goeroes, therapeuten en anderen alles kapot gezingeeft worden?

Gebruikersavatar
Peter van Velzen
Moderator
Berichten: 16543
Lid geworden op: 02 mei 2010 10:51
Locatie: ampre muang trang thailand

Re: Apen geloven in God

Bericht door Peter van Velzen » 08 mar 2016 16:47

er zijn - minstens - 3,5 miljard apen die in een god geloven.
Ik wens u alle goeds

Gebruikersavatar
Jan van Lennip
Diehard
Berichten: 1134
Lid geworden op: 13 mar 2012 15:36

Re: Apen geloven in God

Bericht door Jan van Lennip » 08 mar 2016 16:49

PietV. schreef:Sta je nog steeds achter je titel en vind je het een goede omschrijving van dit artikel?
Ik heb m niet zelf bedacht:


Apen geloven in god
http://www.msn.com/nl-nl/nieuws/opvalle ... lsignoutmd" onclick="window.open(this.href);return false;

Footage prove chimps believe god
http://www.mirror.co.uk/news/weird-news ... od-7491733" onclick="window.open(this.href);return false;
De beste manier om kritiek te voorkomen is door je mond te houden. Aristoteles

Gebruikersavatar
PietV.
Moderator
Berichten: 14443
Lid geworden op: 21 sep 2004 20:45
Locatie: Rotterdam

Re: Apen geloven in God

Bericht door PietV. » 08 mar 2016 17:18

Gelukkig maar, ik heb één van degenen die deze titel naar voren schuift een berichtje gestuurd. Beginnend journaliste mag af en toe iets schrijven voor de metro. En de ander is een showbiz, TV & news journalist, die helaas niet te bereiken is. Wil hen vragen welk verband er is tussen een God met een grote G en het leggen van stenen door apen. Misschien is er sprake van imitatie of wat dan ook, maar het klinkt nogal vreemd om er een god aan vast te plakken. Ik zie wel dat hun titel tussen haakjes staat en believe gevolgd wordt door een vraagteken, sacred rituals staat ook tussen haakjes. Het lijkt er sterk op dat ze een onderzoek zelf zijn gaan interpreteren. Dat in eerste instantie gewoon de vraag oproept is hier sprake van een geritualiseerd gebruik.
Is de leegte niet een weldaad, geeft stilte niet veel rust, waarom moet onder leiding van dominees, goeroes, therapeuten en anderen alles kapot gezingeeft worden?

Gebruikersavatar
HankS
Diehard
Berichten: 1248
Lid geworden op: 03 apr 2014 17:41

Re: Apen geloven in God

Bericht door HankS » 08 mar 2016 17:27

Dit is het oorspronkelijke artikel in Nature http://www.nature.com/articles/srep22219#close" onclick="window.open(this.href);return false; veel neutraler dan het opgeklopte bericht.
Maar dat is geen pakkende titel of conclusie en te veel saaie wetenschap.
Apen geloven niet in God ze hebben rituelen die men ook tegekomt bij mensen die trouwens ook niet in God geloven . Dit is een tendens in de journalistiek die ik ook bij de openbare bibliotheek tegen kom hiervin Eindhoven, het moet allemaal leuk en spectaculair zijn, opgeleukt worden en liefst zo oppervlakkig mogelijk anders lijkt het niet boeiend genoeg te zijn .
Nothing in life is certain except death, taxes and the second law of thermodynamics.
—Seth Lloyd

The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.

—Bertrand Russell

Gebruikersavatar
Doppelgänger
Bevlogen
Berichten: 1734
Lid geworden op: 07 jun 2011 12:01

Re: Apen geloven in God

Bericht door Doppelgänger » 09 mar 2016 09:25

Uit het artikel in Nature maak ik zelfs het tegenovergestelde op van de topictitel: het gedrag van de apen betekent juist dat we onnatuurlijk ogende objectverzamelingen niet te snel moeten interpreteren als het resultaat van een religieus ritueel.
Nature schreef:The ritualized behavioural display and collection of artefacts at particular locations observed in chimpanzee accumulative stone throwing may have implications for the inferences that can be drawn from archaeological stone assemblages and the origins of ritual sites.
"For every subtle and complicated question, there is a perfectly simple and straightforward answer, which is wrong." - H.L. Mencken

Gebruikersavatar
HankS
Diehard
Berichten: 1248
Lid geworden op: 03 apr 2014 17:41

Re: Apen geloven in God

Bericht door HankS » 09 mar 2016 09:58

Los daarvan zijn eigenlijk alle rituelen ook voornamelijk juist zinloze handelingen die voornamelijk naar zichzelf verwijzen . Dat is wat zo verwarrend is , rituelen worden verondersteld diepere zin te hebben en dus te verwijzen naar een god , maar misschien is dat sten gooien wel net zoiets als wat kinderen doen bij het niet op de randen tussen de stoeptegels lopen, dat bijna ieder kind in zijn of haar leven ooit doet .
Veel gecompliceerd menselijk gedrag is ooit ontstaan doordat het " mogelijk" was daarbjomt ons woord voor Kunst vandaan de kunde om gestyleerd te kunnen .
Mensen blijken inmiddels getraind te zijn om betekenissen te zien in alles, ook als er juist helemaal geen sprake van is .
We kunnen het maar niet laten en dat blijkt ook uit de interpretatie van een artikel in Nature dat juist wil behoeden voor dat soort interpretaties.
Nothing in life is certain except death, taxes and the second law of thermodynamics.
—Seth Lloyd

The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.

—Bertrand Russell

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Apen geloven in God

Bericht door Jagang » 10 mar 2016 06:03

PietV. schreef:Rituelen omdat ze in een god geloven lees ik niet in het artikel. Wel dat het te maken kan hebben met rituelen of de productie van geluid, markering van het territorium of een markeringsplek voor voedsel. Als het gaat om rituelen dan kan je nog kijken in evolutionair verband naar stammen die dit ook toepassen of hebben toegepast. En een rituele basis hoeft niet direct te betekenen dat er sprake is van een geloof in een god. Dat je elke dag een bepaald gedrag vertoont uit gewoonte en dit komt ook voor in groepsverband dan kan je daar het etiket ritueel opplakken zonder godsdienstige betekenis of hogere macht. Dat er later groeperingen zijn die hier een hogere macht aan vastkoppelen hoeft niet geassocieerd te worden met de oorspronkelijke betekenis. En dat kan gedrag zijn dat bijvoorbeeld het groepsgevoel versterkt.
Mee eens.
Niet-menselijke apen hebben bovendien niet de communicatieve eigenschappen die vereist zijn om de mogelijke individuele bijgeloven op elkaar af te stemmen en tot een georganiseerde religie te smeden.
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
HankS
Diehard
Berichten: 1248
Lid geworden op: 03 apr 2014 17:41

Re: Apen geloven in God

Bericht door HankS » 10 mar 2016 07:16

En niet-mensen hebben daarnaast niet de beschikking over een mentaal systeem dat noodzakelijk is om tot religieus denken te komen nog afgezien van de communicatieve eigenschappen . Rituelen zijn vaak handelingen zonder diepere betekenis , maar niet iedere handeling zonder betekenis is een ritueel .
Hetzelfde geldt trouwens voor kunst die aan chimpansees wordt toegeschreven, al lijkt veel kunst op zomaar wat kliederen, niet elk geklieder is kunst .
Nothing in life is certain except death, taxes and the second law of thermodynamics.
—Seth Lloyd

The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.

—Bertrand Russell

Plaats reactie