Hoi allemaal
ik ben door de zoekopdracht 'zelfhulpgroep ex-gelovigen'op dit forum gekomen en ik last destinesia's stuk uit 2010 en ik voelde zoveel herkenning! Vandaar dat ik mij nu even aanmeld, want ik voel me erg alleen in mijn 'afvalligheid' en heb behoefte aan mensen die mijn gevoelens en twijfels herkennen.
In een notedop, ik kom uit een christelijk gezin (eerst hervormd, daarna chr. gereformeerd) maar op mijn 13e was ik al enorm kritisch en daardoor hoorde ik er nooit echt bij de 'gelovigen' en had ik erg veel ruzie met mijn ouders ('waarom moet ik met een rok naar de kerk? ouders: omdat ik dat zeg... en dat soort dingen.
Ik kreeg nooit antwoorden helaas, maar toch ging ik op onderzoek uit en ben ik langzamerhand zelf de bijbel gaan onderzoeken, omdat ik wel nieuwsgierig bleef. Op mijn 17e maakt ik iets mee wat ik nu nog niet kan verklaren (please help me) ik werd sochtends wakker, rond 10 uur en ik hoorde; je moet bidden. Aangezien ik super rebels was had ik zoiets van, uhh nee, doe normaal hen. Ik dacht dat ik tegen mezelf praatte, maar het bleef aanhouden, je moet bidden, je moet bidden. Dus op een gegeven moment gaf ik daaraan toe en bad ik: okey, nou ik ben aan het bidden, als U er dan bent, laat het zien. Ik raakte op dat moment in een soort droom, steeg boven mezelf uit en het gebed ging voort in een soort hoger bewustzijn ofzo, en ik zag een licht, en mijn eigen ziel die donker was, en god (i asume) nam mij mee naar het kruis en liet de betekenis ervan zien (ik had van jongs af aan geleerd waar het kruis voor stond maar het deed me niets) en 'HIJ' liet mij het inzien. Ik zei er 'JA' tegen, en ik zag dat het witte licht het donkere uit mij weghaalde en toen werd ik 'wakker'. Ik wist niet wat me was overkomen en wachtte eigenlijk tot dat kritische en honende stemmetje weer terugkwam, van doe normaal..dat gebeurde niet. Vervolgens begon ik keihard te huilen omdat ik realiseerde hoe fout ik was geweest en hoe God er echt was en sindsdien werd ik christen.
Duss...dat was best shocking voor mijn omgeving omdat ik zo'n heftige puber was die ineens haar leven compleet omdraaide en heel anders was. Sindsdien heb ik mij veel bezig gehouden om met mensen te praten over het geloof, maar niet vanuit opdringerigheid maar meer boeiende gesprekken. Het werd mijn identiteit, mensen om mij heen geloofden niet of hadden twijfels, en altijd was ik er...'down to earth, niet oordelend, relaxed en geduldig om andermans verhalen aan te horen (dit werd mij altijd gezegd)
Maar ik bleef altijd kritisch en onderzoekend en op zoek naar de waarheid dus ik besloot verder te gaan studeren, want well...wie wil er niet extra kennis. Ik ben toen sociologie gaan studeren in adam, leuke opleiding maar religie komt natuurlijk wel veel aan de orde. Daarnaast kreeg ik een atheïstische huisgenoot/vriend waar ik veel, respectvolle, discussies mee had. Ik was hafd op zoek naar de vraag hoe je je wetenschap en religie/geloof toch kunt combineren, en waarom het christelijk geloof (de waarheidsclaim)
ik vind dat je altijd alles van alle kanten moet onderzoeken, zowel de 'ongelovige' als 'gelovige' kant, dit vind ik nog steeds. Ik ging naar lezingen van christelijke wetenschappers, honderden docu's en langzaam maar zeker moest ik het moeilijkste ever ondergaan, namelijk dat bepaalde peilers onder mij vandaan werden geschopt, niet door anderen, maar omdat ik zelf mijn eigen argumenten te zwak begon te vinden om de waarheidsclaim van het christelijk geloof te ondersteunen.
ik kwam in de knoop en kwam bij het filmpje uit van 'why i'm no longer christian' op youtube en ik begon keihard te huilen doordat ik zijn proces herkende en niet meer KON geloven in de christelijke God.
Het was dus niet een kwestie van niet meer willen, maar niet meer kunnen, waardoor dit proces vrij pijnlijk was voor mij. Ik vind het christelijk geloof nog steeds waardevolle aspecten hebben en ik respecteer de mensen die geloven maar ja, ik kan niet meer terug. 'Het is alsof je ogen geopend worden' zeggen christenen, en dat ervoer ik ook, alleen dan de andere kant op.
Sindsdien heb ik HEEL VEEL problemen gehad, aangezien ik mijn identiteit voor een groot gedeelte op het geloof had gebouwd en een God, viel dat deel ineens weg. Ik moest ontdekken wie ik was, wat ik eigenlijk leuk vond om te doen (had ik sociologie eigenlijk wel gekozen als ik niet had gedacht dat God dat had bedoeld voor mij?) Het was niet zo dat ik boodschappen van God verwachtte, maar 'gewone' christenen stemmen toch keuzes af op wat God wil (ookal weet je niet hoe je dat moet weten) het is gewoon afgaan op een gevoel, en weten dat God de rode draad in je leven wel weet en jij hem gewoon moet volgen om uit te komen op het punt waar je moet zijn. Dat deed ik dus, maar nu dat wegviel werden al mijn voorgaande keuzes ineens twijfelachtig en wist ik niet waar ik mijn toekomstige keuzes op moest baseren.
Aan de andere kant voelde ik me bevrijd maar ook heel boos. ik besefte ineens dat het eerlijker en moeilijker is om te leven zonder God. Aan de andere kant was het meer leven, genieten van het leven zonder de hele dag een gewetenstrijd te hebben. Hoewel ik niet kerkelijk was en al een 'vrije christen' volgens christenen, leefde ik, achteraf gezien, toch heel beklemd. Ik ging uit van 'god is liefde' maar ondertussen ben je zo erg bezig met God en niet met jezelf, je eigen keuzes, wat je wil doen in je leven omdat dat vanuit een gelovig perspectief allemaal zo irrelevant is. Omdat ik veel irrelevant had gevonden voor zo'n lange tijd, en het geloof weg viel, wist ik niet zo goed wat ik met mezelf en mijn toekomst aan moest.
Therapie gevolgd, maar tot nu toe nooit echt hierover kunnen praten omdat mensen het niet begrijpen. Zodoende ben ik op zoek naar mensen die hetzelfde hebben ervaren. Ik heb na een tijdje aan mijn ouders en zussen aangegeven dat ik niet meer geloofde en het eerste jaar heb ik wel veel afkeuring gevoeld. Ik snap nu ook hoe irritant de gesprekken kunnen zijn vanuit het perspectief van een ongelovige. Ik weet dat ze het goed bedoelen, maar op allerlei manieren zeggen ze impliciet dat niet geloven niet goed is (de waarheidsclaim again) maar mijn waarheid is net zo waar als die van hen, en dat is nooit voor hen te accepteren helaas. ze denken dat ik in een 'fase' zit, en nog wel terugkeer naar het geloof. Dat alleen al doet zeer, want wat zeg je daar eigenlijk mee dat mijn proces, mijn zoektocht onzinnig was..
Ik blijf er last van hebben, ik vind het moeilijk om erover te praten met mensen dus de meeste tijd leef ik gewoon en geniet ik van het leven. Maar er blijven momenten dat ik erge angst/pijn voel. Ik ben bang voor de toekomst, want wat als het toch waar is? Ik ben bang voor mijn relatie: ga geen juk aan met een ongelovige, een relatie zonder god gaat toch niet werken.... Ik weet dat het niet zo is, maar als je familie of anderen dit zeggen doet het toch zeer (don't get me wrong, ze zijn super super lief, maar ze geloven dit wel ...dus tja) heb ik het toch verkeerd? maar ik blijf de angst en doemgedachtes wel houden en twijfel nog continu aan mezelf. wat als ik ga trouwen en niet in een kerk wil trouwen, wat gaat mijn familie denken (ze zullen het niet zeggen, maar ik weet wat ze denken, teleurstelling) of kinderen die ik niet gelovig opvoedt?
Ik snap nog steeds mijn 'bekering' op mijn 17e ook niet helemaal. Mijn vriend zegt wel van: ja je bent 17 en je ziet in dat je eigen gedrag je niet verder gaan helpen en zelfs tegen je werkt dus pas je je gedrag aan. Als dat het geloof een motivatie voor verandering is en dit van jongs af aan toch is aangeleerd is het vrij logisch dat je onderbewustzijn dat aangrijpt als een 'veranderingsmechanisme'. Wat vinden jullie?

Ik had even de behoefte om dit eruit te flappen dus excuses als het wat onsamenhangend is, maar het voelt alsof dit de enige plek is momenteel waar ik mijn frustratie en gevoelens hierover even kan uiten.
thanx!
groetjes hen.