Respect voor de atheïst

Forum met topics over agnosticisme, atheïsme, humanisme, vrijdenken en andere aanverwante onderwerpen.

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
Gerard
Bevlogen
Berichten: 1883
Lid geworden op: 17 nov 2004 16:35
Locatie: Deventer
Contacteer:

Respect voor de atheïst

Bericht door Gerard » 19 nov 2006 17:20

Eindelijk is dit artikel ook digitaal beschikbaar.
Respect voor de atheïst

Corine Vloet

Richard Dawkins, de evolutiebioloog die bekend werd met The Selfish Gene, probeert in zijn nieuwe boek The God Delusion een lans te breken voor het atheïsme als tegenwicht voor de groeiende religiositeit overal ter wereld. Hij beoogt niets minder dan de emancipatie van de atheïst. Want, zo schrijft hij, de reden waarom zoveel mensen atheïsten niet opmerken, is dat veel atheïsten ervoor terugdeinzen om er openlijk voor uit te komen. Het is mijn vurige wens mensen met dit boek te helpen om uit de kast te komen. Dat laatste is een wat komisch geval van wishful thinking - alsof atheïsme zo beschamend is dat al die closet atheists slechts met Dawkins boek in de hand wat timide stappen in buitenwereld durven te zetten. Komischer nog, zoals Dawkins zelf ook wel inziet, is zijn hoop dat hij met zijn boek ook gelovigen het licht zal doen zien. Een rationele afweging is nu eenmaal niet waar het om draait bij religie.

Maar interessant is dat Dawkins meent dát er een tegenwicht nodig is in het huidige tijdsgewricht. Sinds de publicatie van zijn boek is er een levendige discussie ontstaan. Die discussie draait vaak om het argument dat een bewijs tégen het bestaan van een god al evenmin geleverd kan worden als een bewijs ervóór, en die kissebist over de vraag op welke partij de taak rust om dat onmogelijke bewijs te leveren.

Allemaal waar - en volstrekt niet ter zake. Het gaat er niet om wie gelijk heeft, van welke overtuiging we het heil kunnen verwacht. Het gaat er al helemaal niet om de rest van ons gelijk te overtuigen. Er zijn altijd gelovigen en atheïsten geweest en dat zal nog wel even zo blijven. (Verrukkelijke ironie: er zijn sterke aanwijzingen dat religieuze gevoelens wel degelijk evolutionair ontwikkeld, en dus hardwired zijn.)

Waar het om gaat, is hoe alle partijen samen kunnen leven zonder elkaar de kop af te hakken of op andere manieren elkaar het zwijgen proberen op te leggen. Dawkins raakt aan iets essentieels als hij schrijft: Zolang we het principe accepteren dat religieuze overtuiging respect verdient, simpelweg omdat het een religieuze overtuiging is, kunnen we moeilijk de religieuze overtuiging van Osama bin Laden en zelfmoord-terroristen niet respecteren.

Het lijkt inderdaad een vanzelfsprekendheid te zijn geworden dat elke religie op voorhand respect verdient. Als een politicus kritiek wil leveren, gaat dat steevast vergezeld van een opmerking als Ik heb groot respect voor de islam, maar... Waarom eigenlijk? Waarom zouden we respect moeten hebben voor de overtuiging dat mensen uit het paradijs zijn gegooid om het eten van een appel? Of voor een opvatting die vrouwen als minderwaardig ziet? Of voor het idee dat alle ongelovigen zullen branden in de hel?

Er zit een element van neerbuigendheid in ons westerse respect voor religie. Als verlichte, economisch en cultureel dominante groep kunnen we het ons veroorloven om wat evangelistische groepjes of achtergestelde immigranten hun rare fundamentalisme en heilige huisjes te gunnen. Het zijn opvattingen die we nauwelijks serieus nemen, maar die we grootmoedig tolereren bij een ongelijkwaardige gesprekspartner. Maar het zou heel anders zijn wanneer een economische grootmacht als de Verenigde Staten zou proberen ons eenzelfde soort fundamentalisme op te dringen.

Voor niet-religieuze overtuigingen bestaat aanmerkelijk minder respect, zoals voor het principe van vrijheid van meningsuiting en voor de vrijheid van denken. Wellicht komt dat doordat de aanhangers van deze principes minder stampij maken wanneer hun opvattingen beledigd worden. Maar iets wat heilig is, lijkt ook belangrijker te worden gevonden dan een seculiere overtuiging.

De Britse filosoof A.C. Grayling schreef hier een glashelder stuk over in The Guardian. Hij stelt: Het wordt tijd om de heersende opvatting te keren dat religie om intrinsieke redenen respect verdient, en met fluwelen handschoenen moet worden aangepakt en beschermd - uit gewoonte en in sommige gevallen door de wet - tegen kritiek en spot. Het wordt tijd om te weigeren nog langer op eierschalen te lopen rond mensen die respect, inschikkelijkheid, een speciale behandeling of welke andere vorm van onaantastbaarheid dan ook eisen, omdat ze een religieuze overtuiging aanhangen - alsof het hebben van een religieuze overtuiging een deugd is die privileges met zich meebrengt, alsof het nobel is om te geloven in onbewezen claims en oud bijgeloof.

Mensen verdienen respect - ideeën en overtuigingen kunnen onbeperkt bekritiseerd en zo nodig belachelijk gemaakt worden. En niemand heeft recht op een speciale status of privileges op basis van zijn geloof, of kan van anderen eisen om zich aan dit geloof te conformeren.

Hoe blijven we hiervan gevrijwaard? Allereerst is het belangrijk om religieuze en seculiere opvattingen als gelijkwaardig te behandelen; de ene overtuiging is niet méér respect waard dan de andere. Het staat iedereen vrij om te geloven in de profeet of in de kerstman, net zoals het iedereen vrij staat om zon geloof verwerpelijk, belachelijk of ketters te vinden. De enige manier waarop dit gewaarborgd kan worden, is door een strikte scheiding van kerk en staat. Religie behoort tot de privésfeer en niet tot het publieke domein - in overheidsorganen of op scholen. Maar dat betekent ook dat de staat moet weten waar zij ophoudt en bijvoorbeeld niet de straatmode moet willen bepalen.
"Er zijn mensen die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwig maakt met argumenten."
Friedrich Nietzsche

Gebruikersavatar
MOODY BLUE
Diehard
Berichten: 1080
Lid geworden op: 22 apr 2006 19:10

Bericht door MOODY BLUE » 19 nov 2006 18:44

in overheidsorganen of op scholen. Maar dat betekent ook dat de staat moet weten waar zij ophoudt en bijvoorbeeld niet de straatmode moet willen bepalen.
Tenzij de veiligheid middels onherkenbaarheid geschonden wordt.
Afbeelding

I'm more than that, I know I am, at least, I think I must be.

There you go man, keep as cool as you can.

Gebruikersavatar
collegavanerik
Superposter
Berichten: 6347
Lid geworden op: 31 mar 2005 22:59
Locatie: Zuid Holland

Bericht door collegavanerik » 19 nov 2006 23:11

Gerard, ik heb een stukje citaat gebrukt op het wetenschapsforum, waarvoor dank.
http://www.wetenschapsforum.nl/viewtopi ... 369#247369
Afbeelding Hebr 6:
5 wie het weldadig woord van God en de kracht van de komende wereld ervaren heeft 6 en vervolgens afvallig is geworden, kan onmogelijk een tweede maal worden bekeerd.
Als er een almachtige god bestaat, dan is hij een sadist.

Gebruikersavatar
Deadline
Forum fan
Berichten: 472
Lid geworden op: 29 jun 2006 11:24
Locatie: novus ordo seclorum

Bericht door Deadline » 07 dec 2006 20:05

Gerard,

ik vind dit een geweldig goed stuk schrijven. Het bevat elementen van iets wat ik al heel lang op een duidelijke manier onder woorden wil brengen. En Corine heeft een dusdanig hoog niveau van schrijven, dat zij de juiste woorden weet te gebruiken om helder onder woorden te brengen waarom het respect voor geloof overbodig is. En waar het de laatste jaren in de wereld op het gebied van de strijd tussen rationele denkers en religieuze fundamentalisten dan ook feitelijk om gaat en/of moet gaan.

Geweldig stuk :D , bedankt ervoor,

Groet,
Deadline
groet, Deadline
Nature and nature's laws lay hid in night: evolution said, "Let Newton be!" and all was light.
We make our world significant by the courage of our questions and by the depth of our answers - Carl Sagan

janviet
Forum fan
Berichten: 111
Lid geworden op: 01 nov 2005 13:46
Locatie: Singapore

Re: Respect voor de atheïst

Bericht door janviet » 08 dec 2006 02:38

Hi Gerard,

Bedankt voor je post. Vooral voor het volgende fragment.
Corine Vloet schreef: Mensen verdienen respect - ideeën en overtuigingen kunnen onbeperkt bekritiseerd en zo nodig belachelijk gemaakt worden. En niemand heeft recht op een speciale status of privileges op basis van zijn geloof, of kan van anderen eisen om zich aan dit geloof te conformeren.
Dit is ook mijn absolute overtuiging. Jammer dat nog zovelen het anders zien...

Groeten,

Jan
Not without my chocolate

Plaats reactie