Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Christendom en Judaïsme, contradicties in de bijbel, de ethiek van de bijbel etc..

Moderator: Moderators

Gebruikersavatar
Delight
Ervaren pen
Berichten: 642
Lid geworden op: 21 apr 2014 11:25

Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Delight » 31 okt 2016 13:15

Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit? Wie zegt dat God, mocht er één zijn, dit boek bedoeld heeft? Mij komt het voor dat dit boek een gigantisch 'gewicht' heeft gekregen door de geschiedenis. Is dat gerechtvaardigd? Hoe komt het dat na al die tijd één derde van de wereldbevolking dit boek als leidraad voor het gehele leven heeft? Mij komt het voor dat dit een ontzettende kokervisie is, dat het een saaie, grijze, fantasieloze denkwereld moet opleveren. Misschien geeft het bange mensen houvast? Maar waarom dan de eerste de beste houvast nemen, en niet één die kleurrijker is, meer lucht geeft en fantasievol is?

Wat vinden jullie?

Gebruikersavatar
Samante
Ervaren pen
Berichten: 798
Lid geworden op: 13 mei 2014 10:47

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Samante » 31 okt 2016 13:38

LonelyThinker schreef:Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit? Wie zegt dat God, mocht er één zijn, dit boek bedoeld heeft? Mij komt het voor dat dit boek een gigantisch 'gewicht' heeft gekregen door de geschiedenis. Is dat gerechtvaardigd? Hoe komt het dat na al die tijd één derde van de wereldbevolking dit boek als leidraad voor het gehele leven heeft? Mij komt het voor dat dit een ontzettende kokervisie is, dat het een saaie, grijze, fantasieloze denkwereld moet opleveren. Misschien geeft het bange mensen houvast? Maar waarom dan de eerste de beste houvast nemen, en niet één die kleurrijker is, meer lucht geeft en fantasievol is?

Wat vinden jullie?
De mensheid (een flink deel ervan) heeft de bijbel zeer lange tijd betitelt als God's woord, als gezaghebbend, als autoriteit. Men zegt dat het 't laatste woord is dat God tot de mensen gesproken heeft, men heeft het over de bijbel als God's woord. Weinig studie van de bijbel leert dat het een verzamelwerk is van vele boeken, door mensen opgesteld (vele eeuwen geleden), geredigeerd door de Kerk en vele malen vertaald en aangepast. Maar ja, er wordt ook gezegd dat al die mensen goddelijk geïnspireerd zijn en uitverkoren om God's (enige en laatste) Woord te verkondigen.

Ik lees in een boek van Neale Donald Walsch. Hij beweert gesprekken gevoerd te hebben met God.
Iemand uit onze tijd, iemand die nog steeds leeft en naar mijn idee interessant materiaal heeft samengesteld.
Dat boek is nog niet in het Nederlands vertaald, maar de oorspronkelijke uitgave heeft de titel :
"God's message to the world (You've got Me all wrong)" ISBN 978-1-937907-30-3

Op de achterzijde staat een snelle quiz met beweringen die waar of fout zijn:

God is to be feared.
God may not even exist.
God exists and is a superhuman male being.
God demands obedience.
God sees us as imperfect, and we may not return to God in an imperfect state.
God requires us to believe in God, and to worship God in a specific way.
God is vengeful and God's love can turn to wrath.
God was at war with the Devil, and that's how this all began.
God determines what is right and wrong.
God's forgiveness is required for us to get into heaven.
God has a plan for us.
God is on our side.
God honors self-sacrifice, long-suffering (preferably in silence), and martyrdom.
God sometimes answers to our prayers and sometimes does not.
God will reward us or punish us on Judgement Day.
God wants us to return to heaven.
God is separate from us.

Answer key: All of these statements are false.

Tenzij je gelooft dat God alleen spreekt in de bijbel, en je geen andere boeken mag lezen, is het een heel aardig boek van Walsch om aan te schaffen of te lenen in de bieb.
Albert Einstein: "Logica brengt je van A naar B, verbeelding brengt je overal."

Gebruikersavatar
Peter van Velzen
Moderator
Berichten: 16534
Lid geworden op: 02 mei 2010 10:51
Locatie: ampre muang trang thailand

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Peter van Velzen » 31 okt 2016 14:57

Lonely thinker is deze keer niet zo lonely. Ikben het geheel met zijn openingsbericht eens.
Ik wens u alle goeds

Gebruikersavatar
Rereformed
Moderator
Berichten: 15611
Lid geworden op: 15 okt 2004 12:33
Locatie: Finland
Contacteer:

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Rereformed » 31 okt 2016 15:01

LonelyThinker schreef:Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Wat vinden jullie?
Goede vraag, vooral wanneer je onthoudt dat de meeste boeken van de bijbel die claim niet maken. De enige teksten waar vermeld wordt dat de stamgod Jahweh tot een mens spreekt is de zogenaamde 'wet van Mozes'. Er staat op die plaatsen veelvuldig "En Jahweh sprak tot Mozes: ....". De enige andere teksten die God zelf laten spreken zijn in profetische boeken te vinden.
Wat de eerste teksten betreft bevatten ze een ruime hoeveelheid van wat een modern mens gezwam zou noemen, zoals met welke ingrediënten heilige olie bereid moet worden, hoeveel planken de vloer van de tabernakel moet bevatten, en het bereiden van een vuuroffer dat God dagelijks nodig heeft, bestaande uit twee gave, éénjarige schapen, waarvan de ene in de morgen en de andere in de avondschemering wordt bereid, met een tiende efa fijn meel, en aangemaakt met een vierde hin gestoten olie.

Ook is interessant dat voor bepaalde, nogal centrale, geloofselementen zoals geloof in hemel en hel, in demonen en Satan als de tegenstander van God, helemaal geen godsopenbaring bestaat. Je slaat het nieuwe testament open en dan worden die begrippen algemeen verondersteld. Ze zijn via de Perzische godsdienst het jodendom binnengeslopen.
Born OK the first time

Gebruikersavatar
Dat beloof ik
Bevlogen
Berichten: 3285
Lid geworden op: 07 jun 2013 13:21
Locatie: Brabanste Wal

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Dat beloof ik » 31 okt 2016 18:56

De topictitel veronderstelt dat de goddelijke autoriteit er is.
Maar ik zou niet weten wat dat is 'goddelijke autoriteit'.
“Mr. Spock, do you have a theory?”
“No captain. For a theory, one requires facts. Since we do not have any, it would be illogical to have a theory.”
(Star Trek, seizoen 1)

Gebruikersavatar
Delight
Ervaren pen
Berichten: 642
Lid geworden op: 21 apr 2014 11:25

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Delight » 31 okt 2016 19:51

Dat beloof ik schreef:De topictitel veronderstelt dat de goddelijke autoriteit er is.
Maar ik zou niet weten wat dat is 'goddelijke autoriteit'.
Autoriteit door de Goddelijkheid ervan. (Goddelijke 'status')
Laatst gewijzigd door Delight op 31 okt 2016 20:12, 1 keer totaal gewijzigd.

Gebruikersavatar
deugniet
Geregelde verschijning
Berichten: 93
Lid geworden op: 23 okt 2014 15:05

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door deugniet » 31 okt 2016 20:11

Die autoriteit is er omdat de woorden in de bijbel door de gelovigen anders worden gezien. Het zijn geen woorden die een gedachte of leerstelling vormen, maar hebben een goddelijke kracht en waarde. Scheppend, genezend en bevrijdend.
Dit zie je onder andere terug in het scheppingsverhaal. Daar wordt niet gezegd.. En God schiep dit of dat, etc maar...GOd zeide..er zij licht en er was licht.. En God zeide ..er zij een uitspansel..etc..
Dit komt ook terug in het evangelie van Johannes hoofdstuk 1. In den beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God. Dit was in beginne bij God. Alle dingen zijn door het Woord geworden en zonder dit is geen ding geworden wat geworden is.
Dus alles wat God gesproken heeft creert, verandert, maakt waar, etc. Ook de Bijbel heeft daarom deze uitgesproken goddelijke status omdat dit Gods woord is. Daarom zie je ook soms tot in het extreme hoe sommige Christenen bijbelteksten als toverspreuken uitroepen, menende dat dit een situatie zal veranderen zoals ooit Gods woorden een heelal hebben doen ontstaan.

Gebruikersavatar
Dat beloof ik
Bevlogen
Berichten: 3285
Lid geworden op: 07 jun 2013 13:21
Locatie: Brabanste Wal

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Dat beloof ik » 31 okt 2016 20:34

Autoriteit door de Goddelijkheid ervan
maar er is niets goddelijks aan, de bijbel is gewoon een menselijke creatie.
zoals ooit Gods woorden een heelal hebben doen ontstaan.
ook dat is nooit gebeurd.
“Mr. Spock, do you have a theory?”
“No captain. For a theory, one requires facts. Since we do not have any, it would be illogical to have a theory.”
(Star Trek, seizoen 1)

Gebruikersavatar
dikkemick
Ontoombaar
Berichten: 13706
Lid geworden op: 07 mar 2013 18:36

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door dikkemick » 31 okt 2016 21:05

Ik denk dat we dit te "danken" hebben aan de meest succesvolle Joodse sekte ooit. De Jezus-sekte. Dat ze succesvol was is gebleken en met een beetje hulp van keizer Constantijn de Grote heeft de sekte zich goed aangepast aan de massa en er voor gezorgd dat het nu lijkt alsof de bijbel goddelijke autoriteit heeft.
Alleen heeft ze uiteraard net zoveel goddelijke autoriteit als de koran of het boek van Mormon.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Philip K. Dick

Gebruikersavatar
Gershom
Diehard
Berichten: 1075
Lid geworden op: 10 sep 2016 15:23

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Gershom » 31 okt 2016 21:29

LonelyThinker schreef:Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit? Mij komt het voor dat dit een ontzettende kokervisie is, dat het een saaie, grijze, fantasieloze denkwereld moet opleveren. Misschien geeft het bange mensen houvast? Maar waarom dan de eerste de beste houvast nemen, en niet één die kleurrijker is, meer lucht geeft en fantasievol is?
Toen het werk tot stand kwam was de mens natuurlijk ook bang en kwetsbaar. Men stond voor raadsels die om een verklaring schreeuwden. Waarom gaan gezonde mensen dood, of worden zij aangetast door een verschrikkelijke ziekte?
Heb ik morgen voldoende voedsel voor mijn familie? Waarom schud de aarde, barst de berg uit in vuur, mislukt mijn oogst? Dan heb je een verklaring nodig die gezag uitstraalt, en waaraan alle mensen gehoor geven. Je kon wel eens gelijk hebben dat het boek geschreven is uit angst, en uiteindelijk zijn gezag nog steeds ontleent aan de angst.
Voor veel dingen zijn wij tegenwoordig niet meer bang, voor de meeste ziekten is niet alleen een verklaring maar ook nog een remedie. Voor natuurrampen hebben wij het KNMI dat een duidelijke verklaring heeft voor angstaanjagende raadsels. Maar toevallig zag ik in het journaal de tragische beelden van mensen in Italië, die op het dorpsplein neerknielden en wanhopig aan het bidden waren. Het waren beelden die een kijkje gaven in de middeleeuwen, en misschien nog wel verder terug in de tijd daarvoor. De angst en wanhoop was daar tastbaar aanwezig.
Dat verklaart niet waarom de bijbel, evenals de koran een goddelijke status heeft behouden zelfs nu wij zoveel meer weten, en onze angst is afgenomen. Misschien omdat wij onze grootste angst tot het laatst bewaard hebben. Onze angst om dood te gaan. Het volgen van de bijbel tempert die angst. Het vooruitzicht van een beter leven hierna geeft veel mensen een houvast. Daarom denk ik dat het boek misschien niet eens met opzet als geruststelling is bedoeld, maar wel dat effect heeft gehad en voor een groot deel nog steeds heeft.

Gebruikersavatar
Storm
Bevlogen
Berichten: 2027
Lid geworden op: 29 aug 2010 00:49

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Storm » 01 nov 2016 00:45

Gershom schreef:Voor natuurrampen hebben wij het KNMI dat een duidelijke verklaring heeft voor angstaanjagende raadsels. Maar toevallig zag ik in het journaal de tragische beelden van mensen in Italië, die op het dorpsplein neerknielden en wanhopig aan het bidden waren. Het waren beelden die een kijkje gaven in de middeleeuwen, en misschien nog wel verder terug in de tijd daarvoor. De angst en wanhoop was daar tastbaar aanwezig.
Dat verklaart niet waarom de bijbel, evenals de koran een goddelijke status heeft behouden zelfs nu wij zoveel meer weten, en onze angst is afgenomen. Misschien omdat wij onze grootste angst tot het laatst bewaard hebben. Onze angst om dood te gaan. Het volgen van de bijbel tempert die angst. Het vooruitzicht van een beter leven hierna geeft veel mensen een houvast. Daarom denk ik dat het boek misschien niet eens met opzet als geruststelling is bedoeld, maar wel dat effect heeft gehad en voor een groot deel nog steeds heeft.

Ja het houvast wat mensen putten uit geloven, de Goddelijke status die ze de Bijbel geven, kan voortkomen uit doodsangst.
Maar misschien heeft het ook te maken met levensangst; niet kunnen leven zonder dat houvast, zonder dat gevoel geïnspireerd te worden, getroost te worden, door dat Goddelijke woord. Ook al ben je "waarschijnlijk'' zelf degene die je troost.
Bij een ramp wanneer mensen zich geen raad weten en wanhopig zijn, zie je vaak (ook al is er nog maar een restje geloof) dat mensen gaan bidden, nood leert bidden....of vloeken.
The answer my friend is blowing in the wind,the answer is blowing in the wind.
Bob Dylan

Gebruikersavatar
Rereformed
Moderator
Berichten: 15611
Lid geworden op: 15 okt 2004 12:33
Locatie: Finland
Contacteer:

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Rereformed » 01 nov 2016 13:07

Storm schreef:
Gershom schreef:Misschien omdat wij onze grootste angst tot het laatst bewaard hebben. Onze angst om dood te gaan. Het volgen van de bijbel tempert die angst. Het vooruitzicht van een beter leven hierna geeft veel mensen een houvast. Daarom denk ik dat het boek misschien niet eens met opzet als geruststelling is bedoeld, maar wel dat effect heeft gehad en voor een groot deel nog steeds heeft.

Ja het houvast wat mensen putten uit geloven, de Goddelijke status die ze de Bijbel geven, kan voortkomen uit doodsangst.
Maar misschien heeft het ook te maken met levensangst; niet kunnen leven zonder dat houvast, zonder dat gevoel geïnspireerd te worden, getroost te worden, door dat Goddelijke woord. Ook al ben je "waarschijnlijk'' zelf degene die je troost.
Bij een ramp wanneer mensen zich geen raad weten en wanhopig zijn, zie je vaak (ook al is er nog maar een restje geloof) dat mensen gaan bidden, nood leert bidden....of vloeken.
@Gershom
Het oude testament bevat niets dat ingaat op angst voor de dood. Het houdt zich enkel met dit leven bezig.

@Storm
Ik denk dat je de spijker op de kop slaat. Je ziet hetzelfde ook op aarde terug in de behoefte van de grote massa aan een 'groot man' die de boel op orde brengt en op wie men geheel kan vertrouwen en alles aan overlaten.

De geschiedenisboeken van het oude testament laten goed zien zien hoe het werkt:
Voorbeeld 2 koningen 17 schreef:Voorts hadden zij hun zonen en dochters door het vuur laten gaan, waarzeggerij en wichelarij gepleegd, en deden wat kwaad was in de ogen van Jahweh en Hem gekrenkt. Daarom was Jahweh zeer vertoornd op Israël geworden en had hij hen van zijn aangezicht verwijderd: niets bleef er van over dan alleen de stam van Juda.
Ook Juda heeft de geboden van Jahweh, zijn God, niet onderhouden, maar gewandeld naar de inzettingen die Israel had ingesteld. Daarom verwierp Jahweh het hele geslacht van Israel. Hij vernederde hen en gaf hen over in de macht van plunderaars.
Je ziet hier hoe de gang van zaken in het leven uitgelegd wordt als afhangend van of men de ware godsdienst volgt. Voor de eenvoudige gelovige geeft dit houvast in het leven. Het vereist dieper inzicht om in te zien dat het geschreven werd door mensen die naar macht streven; maar voor hen geldt wellicht ook hetzelfde, dat ze uiteindelijk zichzelf - mensen die hun macht verloren hadden - ermee troostten.

Volgens mij heeft Karl Marx (puttend uit het inzicht van Feuerbach) subliem het nieuwtestamentische geloof verwoord:

"De mens maakt de religie, de religie maakt niet de mens. De religie is het zelfbewustzijn en de eigenwaarde van de mens die zichzelf óf nog niet gevonden heeft óf alweer verloren. De religieuze nood is zowel de uitdrukking van bestaande nood als het protest tegen bestaande nood. De religie is de zucht van de in benauwenis verkerende creatuur, het kloppend hart in een harteloze wereld, de ziel in een zielloze toestand. Zij is de opium van het volk."

Een variatie hierop is het inzicht van Nietzsche die het streven naar macht als het basisprincipe van al het leven zag. Hij legde de nieuwtestamentische religie uit als de manier waarop de zwaksten (de mensen zonder macht) de sterksten (iedereen die macht heeft) de baas kan zijn, en mensen die een afkeer van het leven hebben wraak kunnen nemen op het leven.
Het oude testament zag hij als de manier waarop een volk zijn eigen grootsheid en trots viert.
Het aaneensmeden van het oude en nieuwe testament tot één zag hij als één van de grootste "zonden tegen de geest".
Born OK the first time

Gebruikersavatar
Gershom
Diehard
Berichten: 1075
Lid geworden op: 10 sep 2016 15:23

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Gershom » 01 nov 2016 20:17

Rereformed schreef
@Gershom
Het oude testament bevat niets dat ingaat op angst voor de dood. Het houdt zich enkel met dit leven bezig.
Dat is waar, maar dat boek heeft enkel een goddelijke status voor een (gedeelte )van het Joodse volk.
christenen en katholieken ontlenen hun verwachting toch meer aan het Nieuwe testament? En dat staat vol met angstaanjagende verhalen. De bijbel is weliswaar verpakt als één boek, maar het oudste deel is toch voor een deel vervallen verklaard. Dat duidt niet op een goddelijke status.
Ik gebruik daarbij de koran als voorbeeld waarbij je nog geen komma vervallen kunt verklaren, zonder meteen beschuldigd te worden van majesteitsschennis.

Gebruikersavatar
Waarom?
Bevlogen
Berichten: 1502
Lid geworden op: 15 jun 2015 09:20

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Waarom? » 01 nov 2016 21:48

Dag Gershom,

Voor protestanten heeft het OT evenveel Goddelijk gezag als het NT. Voor veel protestanten zal het NT voorop staan, maar als je Refo/Grefo en Hervormd Gereformeerden in Nederland bekijkt dan krijgt het OT meer aandacht dan het NT. En het NT is ook alleen te begrijpen door het OT heen. Uiteraard is het de meest radicale herexegese van het OT, vandaar dat de Joden in Jezus tijd er ook al niets van wilden weten.

Er is niets vervallen verklaard, hoogstens vervuld. En dat de Christenen uit de heidenen niet meer de wetten van het OT hoeven te houden.
God is dood! God blijft dood! En wij hebben hem gedood! Hoe zullen wij ons troosten, wij moordenaars?

Zoek je troost? Bach! ( Waarom? 1:1)

Gebruikersavatar
Gershom
Diehard
Berichten: 1075
Lid geworden op: 10 sep 2016 15:23

Re: Waarom heeft de bijbel Goddelijke autoriteit?

Bericht door Gershom » 01 nov 2016 22:39

Waarom? schreef:Dag Gershom,
Er is niets vervallen verklaard, hoogstens vervuld.
Ik noem dat woord acrobatiek
En dat de Christenen uit de heidenen niet meer de wetten van het OT hoeven te houden.
En dat heet niet vervallen??

Plaats reactie