Junk-dna niet nodig voor complex leven

Hier kan gedebateerd worden over de nieuwste ontwikkelingen in de wetenschap.

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
doctorwho
Ontoombaar
Berichten: 10601
Lid geworden op: 19 mei 2005 12:53
Locatie: tardis

Junk-dna niet nodig voor complex leven

Bericht door doctorwho » 13 mei 2013 12:41

Nieuwsflits

'Junk-dna niet nodig voor complex leven'
Onderzoekers hebben een plant ontdekt die in staat is om niet-coderend dna uit zijn genoom te verwijderen.

Wetenschappers in Mexico hebben het genoom van het blaasjeskruid, een vleesetende plant, ontrafeld. Dit genoom is het kleinste ooit gevonden bij een complexe, meercellige plant. Bovendien bestaat het overgrote deel van het genoom uit genen, stukjes die coderen voor eiwitten.

Het genoom van de meeste complexe organismen bestaat slechts voor een klein deel uit genen. Bij de mens is dat maar 2 procent. De rest is zogeheten 'junk-dna', niet-coderend dna waarvan wetenschappers voor het grootste deel niet weten wat de functie is. Maar vermoed wordt dat junk-dna onontbeerlijk is voor complex leven met vele verschillende celtypen.

Dit nieuwe onderzoek, dat binnenkort in het wetenschapsblad Nature verschijnt, suggereert dat junk-dna straffeloos uit het genoom gehaald kan worden. Het lijkt niet nodig te zijn voor complex leven.

Het blaasjeskruid heeft 28.500 genen, iets meer dan de druif en iets minder dan de tomaat. Maar het genoom is vele malen kleiner. De plant heeft het voor elkaar gekregen om bijna al zijn niet-functionele dna te verwijderen, maar toch een functionele verzameling genen, vergelijkbaar met andere plantensoorten, te behouden. bron nu.nl
Wie atheïsme een geloof noemt kan tot niets bekeerd worden
The person who calls atheism a religion can be converted to nothing

Gebruikersavatar
Jagang
Ontoombaar
Berichten: 11104
Lid geworden op: 27 jul 2009 00:22

Re: Junk-dna niet nodig voor complex leven

Bericht door Jagang » 13 mei 2013 14:32

Is complex leven niet per definitie leven met meerdere celtypen?
‘Als mensen vandaag het geldsysteem begrijpen, dan breekt morgen de revolutie uit.'
Henry Ford

Gebruikersavatar
doctorwho
Ontoombaar
Berichten: 10601
Lid geworden op: 19 mei 2005 12:53
Locatie: tardis

Re: Junk-dna niet nodig voor complex leven

Bericht door doctorwho » 13 mei 2013 15:33

Jagang schreef:Is complex leven niet per definitie leven met meerdere celtypen?
Volgens mij gaat het inderdaad om specialisering van verschillende cellen. Maar ik vond het vooral een leuk artikel omdat i.d. aanhangers het junk DNA corrumperen om in hun straatje te kunnen passen. Benieuwd hoe dit nu weer geduid gaat worden.
Wie atheïsme een geloof noemt kan tot niets bekeerd worden
The person who calls atheism a religion can be converted to nothing

Plaats reactie