Racisme in Efteling

Kritische maatschappij gerichte hersenspinselen...:)

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
dikkemick
Ontoombaar
Berichten: 13706
Lid geworden op: 07 mar 2013 18:36

Racisme in Efteling

Bericht door dikkemick » 06 jul 2016 20:07

Ik weet het niet meer. Moet ik hier nog wel iets van denken?
http://www.metronieuws.nl/nieuws/binnen ... s-efteling" onclick="window.open(this.href);return false;

Loopt dit in ons landje niet de spuigaten uit? Nog nooit heb ik beseft (of zelfs maar gezien) dat monsieur Canibal een zwarte kannibaal was. Ik (en de kinderen) zien de (kook)potjes ronddraaien met op de achtergrond een leuk (hoor je het te lang...irritant) muziekje.
Maar dit begint op wrange een 1 april-grap te lijken. Is er nou werkelijk 1 argument te bedenken om dit soort verbale aanvallen serieus te blijven nemen?

Ik pak een jodenkoek, een in de blanke vla gedoopte negerzoen en zie wel of mensen hier iets zinnigs over kunnen zeggen.

Ik voorzie (als dit zo door gaat) een minister president met een blanke/witte haardos.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Philip K. Dick

Gebruikersavatar
Erik
Bevlogen
Berichten: 4109
Lid geworden op: 02 mar 2005 18:06
Contacteer:

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Erik » 06 jul 2016 21:11

Dit soort acties veroorzaakt in mijn opinie juist racisme.
Ik vraag me wel eens af waar het ophoud.
De achtste hemel is het atheïstische inzicht dat de werkelijkheid weliswaar hard is maar wel de werkelijkheid en die is zoveel waardevoller dan alle mooie, verzachtende sprookjes bij elkaar. (Gerard)

Geleid wordt enkel hij die zichzelf niet gevonden heeft. (Rereformed)

Gebruikersavatar
Peter van Velzen
Moderator
Berichten: 16534
Lid geworden op: 02 mei 2010 10:51
Locatie: ampre muang trang thailand

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Peter van Velzen » 07 jul 2016 05:08

De manier waarop sommige symbolen bestrijden in plaats van daadwerkelijk racisme, hangt mij zo langzamerhand ook de keel uit. En inderdaad, de echte racisten voelen zich sterker worden door dit soort ondoordachte acties. Helaas!
Ik wens u alle goeds

appelfflap
Superposter
Berichten: 6418
Lid geworden op: 23 mei 2005 17:16

Re: Racisme in Efteling

Bericht door appelfflap » 07 jul 2016 10:10

Peter van Velzen schreef:De manier waarop sommige symbolen bestrijden in plaats van daadwerkelijk racisme, hangt mij zo langzamerhand ook de keel uit. En inderdaad, de echte racisten voelen zich sterker worden door dit soort ondoordachte acties. Helaas!
olle bolle gijs is inderdaad stigmatisering van obesitas
sneeuwwitje idem, Ik had best wel een lieve stiefmama itt wat die verhalen beweren.

Gebruikersavatar
Dat beloof ik
Bevlogen
Berichten: 3285
Lid geworden op: 07 jun 2013 13:21
Locatie: Brabanste Wal

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Dat beloof ik » 07 jul 2016 10:20

Dit zijn actievoerders die alleen zwart-wit kunnen denken en niet in staat zijn tot nuancering. Het zijn denk ik meestal jongeren met nog niet goed uitontwikkelde hersenen. Je kunt het ze dus niet kwalijk nemen. De reactie van de efteling is goed, We gaan met ze in gesprek. Slim, dan weet je namelijk wie je voor je hebt en meestal zijn dit soort actievoerders helemaal niet zo happig op prijsgeven van hun identiteit. In dat gesprek zal een juridisch medewerker ongetwijfeld aan die, dan bekende, persoon uitleggen wat het verschil tussen een gesprek en laster via de media.
“Mr. Spock, do you have a theory?”
“No captain. For a theory, one requires facts. Since we do not have any, it would be illogical to have a theory.”
(Star Trek, seizoen 1)

Gebruikersavatar
Peter van Velzen
Moderator
Berichten: 16534
Lid geworden op: 02 mei 2010 10:51
Locatie: ampre muang trang thailand

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Peter van Velzen » 07 jul 2016 10:36

appelfflap schreef:Holle bolle gijs is inderdaad stigmatisering van obesitas
sneeuwwitje idem, Ik had best wel een lieve stiefmama itt wat die verhalen beweren.
Het rijmpje dateert uit een tijd dat de term obesitas nog niet bekend was en was bepaald niet stigmatiserend bedoeld. Zoveel eten als Gijs kon immers geen mens! De vraag is wel hoe je obesitas bestrijd zonder de lijders eraan psychisch pijn te doen. Maar daar heeft de efteling denk ik geen functie in.
Ik wens u alle goeds

Gebruikersavatar
Vilaine
Bevlogen
Berichten: 3714
Lid geworden op: 26 mei 2010 15:38
Locatie: Fryslân

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Vilaine » 07 jul 2016 12:57

Anderzijds kunnen er mensen rondlopen, die er wel aanstoot aan nemen. Je zult toch ook rekening met hen moeten houden. De Zwarte Piet begon ook zo. Nu is de meerderheid het er wel over eens, dat als er mensen zijn, die er aanstoot aan nemen, je het gewoon moet afschaffen. In sprookjes komt veel stereotypering voor. Wellicht moet er eens de bezem door. Net als het woord 'neger', wat je nog steeds tegen komt, zoals nu ook in de media rond gezang 265.
En Holle Bolle Gijs, ik weet niet of dat nog kan, maar een obese kerstman is in ieder geval niet meer van deze tijd.
Despite the high cost of living.....
it remains popular.

appelfflap
Superposter
Berichten: 6418
Lid geworden op: 23 mei 2005 17:16

Re: Racisme in Efteling

Bericht door appelfflap » 07 jul 2016 15:17

Vilaine schreef:Anderzijds kunnen er mensen rondlopen, die er wel aanstoot aan nemen.
waarom?
waarom moet je mensen die beledigd/gekwetst/... zijn altijd automatisch gelijk geven?

dat journalisten deze onzin oppikken is om meer edities/kranten te vullen/verkopen

Gebruikersavatar
Vilaine
Bevlogen
Berichten: 3714
Lid geworden op: 26 mei 2010 15:38
Locatie: Fryslân

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Vilaine » 07 jul 2016 15:28

Je hoeft ze niet gelijk te geven. Maar als appeltelers om d'één of d'andere reden appelflap een beledigende term vinden, net als bijvoorbeeld negerzoen en zigeunersaus, dan zou het toch redelijk zijn, dat het woord appelflap niet meer gebruikt wordt maar gewoon flap genoemd wordt? We hebben toch ook het kruis op de mijter van StKlaas afgeschaft, vele openbare kerstbomen komen niet terug, tentoonstellingen met varkens op schilderijen worden gesloten, schilderijen met blote borsten worden apart gehangen ver weg van openbare ruimtes. We zullen in deze multiculturele samenleving met iedereen rekening moeten en niet alleen met de "privileged white".
Despite the high cost of living.....
it remains popular.

Gebruikersavatar
Peter van Velzen
Moderator
Berichten: 16534
Lid geworden op: 02 mei 2010 10:51
Locatie: ampre muang trang thailand

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Peter van Velzen » 07 jul 2016 15:35

Aanstoot wordt niet gegeven, het wordt genomen. Tot nu toe ben ik geen dikkert tegengekomen die aanstoot neemt aan Holle Bolle Gijs, ook nog geen lieve stiefmoeder die aanstoot neemt aan die van Sneeuwwitje.
Overigens zijn sprookjes over boze stiefmoeders niet verzonnen. Met name vrouwen van koningen en keizers en vooral die van vorsten die er een compleet harem op na hielden, gingen er vaak toe over om kinderen van andere vrouwen van de vorst om het leven te brengen teneinde hun eigen kroost aan de macht te helpen. Daar zijn historische voorbeelden van. Van Holle Bolle Gijsen uiteraard niet.

Het probleem met het woord neger, of beter nog "nikker" is dat er wel degelijk mensen zijn die er aanstoot aan nemen. Ze doen dat echter niet alleen als het denigrerend bedoelt is, maar te pas en te onpas. Zo keren ze zich soms tegen mensen die juist geen racisten zijn, maar denken dat zo'n woord gewoon "zwart" betekent. (dat deed het oorspronkelijk ook, Neger komt van Negro. gewoon Spaans voor zwart). Het is echter als leenwoord in andere talen terecht gekomen, waarin het de bevolkingsgroep uit west en centraal afrika aanduidde. (die zijn nog altijd behoorliijk zwart).

Er waren - en er zijn er nog - mensen die deze bevolkingsgroep ernstig discrimineerden en als gevolg daarvan is het woord vaak met een negatieve bijbetekenis gebruikt. Uiteraard kan je dan elke aanduiding van de slachtoffergroep wel als beledigend gaan beschouwen, maar eerlijk gezegd is niemand daar bij gebaat. Je gaat dan de wereld verbieden om het probleem zelfs maar te bespreken, en dat kan toch niet de bedoeling zijn.

Je kunt natuurlijk doorlopend nieuwe betitelingen verzinnen, maar die worden op en duur even aanstootgevend. Je moet het echte probleem aanpakken. De discriminatie. Of het nu op grond van vermeend "ras" is of op grond van iets anders en niet goedwillende mensen lastig vallen met je overdreven gevoeligheden.
Ik wens u alle goeds

appelfflap
Superposter
Berichten: 6418
Lid geworden op: 23 mei 2005 17:16

Re: Racisme in Efteling

Bericht door appelfflap » 07 jul 2016 18:08

Vilaine schreef:Je hoeft ze niet gelijk te geven. Maar als appeltelers om d'één of d'andere reden appelflap een beledigende term vinden, net als bijvoorbeeld negerzoen en zigeunersaus, dan zou het toch redelijk zijn, dat het woord appelflap niet meer gebruikt wordt maar gewoon flap genoemd wordt? .
'd'een of d'andere reden" is geen uitleg want dan ben je snel bij de lange teen en de dictatuur van de beledigde.

ik ga mijn identiteit echt niet opgeven omdat er ergens iemand een probleem heeft met appels. Of dat nu eva's , Steve Job's of Newton's appel is.
zeker als die reden gewoon een lange teen is. Zoals in het geval van zwarte piet, Zigeunersaus of een kermisattractie is

Peter
het begrip stiefmoeder is dermate stigmatiserend dat sommige in Vlaanderen daarvoor de term plusmoeder uitgevonden hebben.
Nu is het gewoon wachten tot die term dezelfde negatieve lading dekt/krijgt als de oorspronkelijke term.

Gebruikersavatar
Gerard
Bevlogen
Berichten: 1883
Lid geworden op: 17 nov 2004 16:35
Locatie: Deventer
Contacteer:

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Gerard » 07 jul 2016 21:11

image.jpeg
Need I say more?......
"Er zijn mensen die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwig maakt met argumenten."
Friedrich Nietzsche

Gebruikersavatar
dikkemick
Ontoombaar
Berichten: 13706
Lid geworden op: 07 mar 2013 18:36

Re: Racisme in Efteling

Bericht door dikkemick » 07 jul 2016 21:28

Uit de Chinese efteling (童话公园)

Afbeelding

Moeten we overigens religie maar gaan verbieden omdat zij onderdrukking en 'racisme' zo goed als uitgevonden heeft (en het soms nog kan onderhouden ook...)?
Maar goed, er is dan ook geen pretpark genaamd: Inquisitieland.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Philip K. Dick

Gebruikersavatar
Gerard
Bevlogen
Berichten: 1883
Lid geworden op: 17 nov 2004 16:35
Locatie: Deventer
Contacteer:

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Gerard » 07 jul 2016 22:26

AD probeert continu de focus op onze identiteit te leggen, waarmee ze natuurlijk aan de vraag van hun lezers voldoen. Behoorlijk populistische verslaggeving in onze optiek, vooral omdat wij al vanaf het eerste moment aangeven dat wij anoniem wensen te blijven omdat onze identiteit niks toevoegt aan de urgentie van het probleem dat racisme in Nederland is. We worden overspoeld met bedreigingen en racisme, waar volgens ons een hoge nieuwswaarde aan zit, alleen omdat wij gebruik maken van onze burgerrechten. Toch kiest het AD om nog meer druk te leggen op onze identiteiten en laat een van de hoofdredenen van onze anonimiteit onbenoemd.
Dit schijven ze zelf op hun facebook site "stop opressieve stereotypes" Verstoppen zich dus in de bosjes.
"Er zijn mensen die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwig maakt met argumenten."
Friedrich Nietzsche

Gebruikersavatar
Gerard
Bevlogen
Berichten: 1883
Lid geworden op: 17 nov 2004 16:35
Locatie: Deventer
Contacteer:

Re: Racisme in Efteling

Bericht door Gerard » 07 jul 2016 23:43

Tip voor actiegroep SOS, Sylvana & Quinci: ga eens langs bij het Tropenmuseum, Afrika Museum en Museum Volkenkunde. Daar zijn vast wel stereotype, stigmatiserende en racistische voorbeelden te vinden.
Nederland heeft bloed aan de handen vanwege de slavernij en ons koloniale verleden. Dat mag ik beweren en dat maakt mij alles behalve racist. Maar Sylvana weet mij toch te stigmatiseren en te discrimineren. Waarom?, omdat ik blank ben.
De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Of is dat een ongeoorloofde uitdrukking anno 2016?
"Er zijn mensen die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwig maakt met argumenten."
Friedrich Nietzsche

Plaats reactie